Bilateral işitme cihazı kullanan çocuklar ile bilateral koklear implant kullanan çocukların okul olgunluk düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of school readiness levels between children using bilateral hearing aids and children using bilateral cochlear implants
  1. Tez No: 958516
  2. Yazar: GİZEM NUR ŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnsan kulağı ve işitme sınırları çocuklara sosyal yaşam ve akademik beceriler kazandıran ve toplumda bu yapılarda önemli ölçüde kalmasını sağlayan çok önemli bir duyudur. Çocukların bu bağlamda okula olgunluklarını ölçebilecek objektif ve subjektif birçok test bulunmaktadır. En önemli ölçü yöntemlerinden biri Metropolitan Okula Olgunluk Testidir. Araştırmamız, 22 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu hastaların 14'ü kız, 8'i erkektir. Gerekli analizler yapıldıktan sonra, bilateral koklear implant kullanan hastaların ve bilateral işitme cihazı kullanan hastaların okula olgunluk düzeyleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The human ear and its hearing thresholds are crucial senses that help children acquire social and academic skills, enabling them to remain an integral part of society. In this context, there are many objective and subjective tests available to assess children's school readiness. One of the most important assessment tools is the Metropolitan School Readiness Test. Our study was conducted with 22 patients, 14 of whom were female and 8 were male. After the necessary analyses, the school readiness levels of patients using bilateral cochlear implants and those using bilateral hearing aids were compared.