Bilateral koklear implantlı çocukların eğitim sürecinde alıcı ve ifade edici dil becerilerinin incelenmesi
Examination of receptive and expressive language skills in the education process of children with bilateral cochlear implants
  1. Tez No: 819749
  2. Yazar: LİNA YATKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ÇAYPINAR ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dil ve konuşma becerilerine ek diğer gelişim alanlarında da önemi bilinen binaural işitmeden yola çıkarak; bilateral cihazlı ve bilateral koklear implantlı çocukların alıcı ve ifade edici dil becerilerini inceleyerek normal gelişim gösteren akranlarıyla karşılaştırmayı amaçladığımız çalışmamızda aralarındaki farkı gözlemlemeye çalışacağız. Yaptığımız çalışmaya 42 bilateral koklear implant kullanıcısı ve 42 normal işitmeye sahip 1 ila 6 yaş aralığında toplam 84 çocuk katılmıştır. Okul Öncesi Dil Ölçeği-5 (Preschool Language Scale-5/PLS-5) testi uygulanarak işitsel algı (alıcı dil) ve ifade edici dil becerileri değerlendirilen bilateral işitme cihazlı ve bilateral koklear implantlı çocuklar testin sonucunda hedef becerilerinde eğitim süresi boyunca ilerleme kaydettiği halde normal işitmeye sahip akranlarından geride kaldıkları tespit edilmiştir. Aynı zamanda bilateral koklear implantlı çocuklar ile bilateral işitme cihazlı çocuklar karşılaştırıldığında işitme cihazlı çocukların alıcı ve ifade edici dil becerilerindeki gelişimin daha iyi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Starting from binaural hearing, which is known to be important in other development areas in addition to language and speaking skills; We will try to observe the difference between them in our study, where we aim to compare the receptive and expressive language skills of children with bilateral devices and bilateral cochlear implants with their normally developing peers. A total of 84 children aged 1 to 6 years, 42 with bilateral cochlear implants and 42 with normal hearing, participated in our study. Children with bilateral hearing aids and bilateral cochlear implants, whose auditory perception (receptive language) and expressive language skills were evaluated by applying the Preschool Language Scale-5 (Preschool Language Scale-5/PLS-5) test, showed improvement in their target skills throughout the education period, but they were normal. It has been determined that they lag behind their peers with hearing. At the same time, when children with bilateral cochlear implants were compared with children with bilateral hearing aids, it was found that the development of receptive and expressive language skills of children with hearing aids was better.