Tutuk afazili bireylerde transkraniyal direkt akım uyarımı ile dil-konuşma terapisinin sentaktik beceriler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Analyzing the effect of transcranial direct current stimulation with language therapy on syntactic comprehension abilities of non-fluent aphasic individuals
- Tez No: 728505
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OĞUZ TANRIDAĞ, DOÇ. DR. BARIŞ METİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Nöroloji, Linguistics, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Afazi rehabilitasyonunda dil ve konuşma terapisi ile birlikte kullanılan nöro-modülasyon yöntemleri güncel araştırmalara konu olmaktadır. Araştırmalar nöro-modülasyon yöntemlerinin afazili bireylerde kortikal uyarılabilirliği arttırdığını göstermektedir. Bu araştırmada, dil ve konuşma terapisi (Mapping Terapi) ile birlikte nöro-modülasyon yöntemlerinden Transkraniyal Direkt Akım Uyarımının (tDCS) eş zamanlı uygulanmasının, tutuk afazili bireylerin sentaktik işlemleme becerilerine etkisi incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda posterior middle temporal girus (pMTG) alanına 2mA anodal ya da sham direkt akım uyarımı terapiyle eş zamanlı olarak uygulanmıştır. Araştırmaya toplamda 24 afazili birey katılmıştır. Katılımcılar her bir grupta 8 afazili birey olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Birinci gruba sadece dil terapisi uygulanmıştır; ikinci gruba anodaltDCS ve terapi eş zamanlı uygulanmıştır; üçüncü gruba ise sham-tDCS uyarımı terapiyle eş zamanlı olarak uygulanmıştır. Uygulama iki hafta süresince toplamda 8 seans olarak gerçekleştirilmiştir. Uygulama başlamadan ön-test, son-test ve dört hafta sonra izleme testi olarak Afazi Dil Değerlendirme Testi (ADD) ve Dilbilgisel Görev kullanılmıştır. ADD'nin altı alt testinin (konuşma akıcılığı, adlandırma, tekrarlama, işitsel anlama, okuma, dilbilgisi) ve Dilbilgisel Görevde dört farklı cümle tipinin (aktif, özne-ilgi tümceciği, nesne-ilgi tümceciği, edilgen) ön-test, son-test, izleme-testi bulguları doğruluk puanları ve tepki süreleri grup için ve gruplar arasında incelenmiştir. Araştırmanın sonuçları bütün grupların hedeflenen dilbilgisel görevlerde ilerleme gösterdiğini, ancak anodal tDCS uyarımı ile terapinin eşzamanlı uygulandığı grupta dilsel becerilerin daha fazla arttığını ve bu grubun özellikle izleme-testlerinde de gelişme göstermeye devam ettiğini göstermektedir. Araştırmanın sonuçları afazi rehabilitasyonun nöro-modülasyon yöntemleri ile desteklenmesinin dilsel performansı arttırdığını, dolayısıyla afazi terapisinde kullanımının önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Neuro-modulation techniques that is combined with speech and language therapy in aphasia rehabilitation is mentioned in recent studies. It is showed that neuro-modulation techniques can enhance cortical excitability in aphasic individuals. In this research, the effect of the concurrent application of the speech and language therapy (Mapping Therapy) and a neuro-modulation technique (Transcranial Direct Current Stimulation) on syntactic processing abilities of non-fluent aphasic individuals is investigated. In accordance with this purpose, 2mA anodal or sham transcranial direct current stimulation (tDCS) is applied to the posterior middle temporal gyrus (pMTG) for 30 minutes contemporaneously with language therapy. In this study 24 non-fluent aphasic individuals were participated. Participants were seperated into three groups that has equal number of participants. Only language therapy was administered to the first group; language therapy and anodal tDCS was contemporaneously administered to the second group; language therapy and sham-tDCS was contemporaneously administered to the third group. Treatment was administered for two weeks/8 sessions. Aphasia Language Assessment Test and Grammatical Task were used as pre-test, post-test and follow-up test. Results of the study showed that all groups were improved in targeted grammatical task but anodal-tDCS and therapy group showed more progress in language tasks and this group also keep on progressing in follow-up stage as well. Results of the study also shows that supporting aphasia rehabilitation with neuro-modulation techniques can enhance language performance.