Tutuk afazili bireylerde tekrarlayan transkraniyal manyetik uyarımın alıcı ve ifade edici dil becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Efficacy of repetitive transcranial magnetic stimulation on receptive and expressive language skills in nonfluent aphasia
  1. Tez No: 796258
  2. Yazar: MERYEM BİLGE TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mevcut çalışma ile inme sonrası afazili bireylerde iki farklı uyarım bölgesine (sağ yarımkürede inferior frontal girüs (İFG) ve posteriyor süperiyor temporal girüs (pSTG)) uygulanan baskılayıcı tekrarlayıcı Transkraniyal Manyetik Uyarım'ın (tTMU) dil ve konuşma becerileri, yaşam kalitesi ve morfosentaktik işlemleme süreci üzerindeki etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmaya inme sonrası kronik dönemdeki 10 tutuk afazili birey dahil edilmiş, katılımcılar randomize olarak sağ yarımküredeki Broca homoloğu (n = 5) ve Wernicke homoloğu (n = 5) olarak uyarım bölgelerine göre iki gruba ayrılmıştır. Katılımcılara günde 20 dk olmak üzere 10 gün boyunca sağ yarımküredeki Broca veya Wernicke homologları üzerine motor eşiklerinin %100'ü şiddetinde düşük frekanslı (1 Hz) uyarım verilmiştir. Uygulama öncesi, ortası ve sonunda gerçekleştirilen dil ve konuşma (Afazi Dil Değerlendirme Testi, resim adlandırma setleri), yaşam kalitesi (Afazi Etki Ölçeği) ve morfosentaktik işlemleme (göz izleme çalışması) değerlendirmeleri ile iki uygulama grubu birbiriyle karşılaştırılmıştır. Bulgular, Broca homoloğuna tTMU uygulanan grubun Wernicke homoloğuna tTMU alan gruba kıyasla Afazi Dil Değerlendirme Testi, resim adlandırma ve yaşam kalitesi skorları bakımından rakamsal olarak daha fazla iyileşme sağladığını göstermiş, ancak bu fark istatistiki anlamlılık seviyesine ulaşmamıştır. Morfosentaktik işlemlemeye ilişkin göz izleme çalışması bulguları ise iki uygulama grubunun gerçekleştirilen tTMU müdahalesinden farklı şekillerde etkilendiğini göstermiştir. Genel olarak bulgular, afaziden iyileşmede sağ yarımküre işlevinin farklı dil bileşenleri üzerinde farklı bir etki gösterebileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
It is frequently stated in the literature that repetitive Transcranial Magnetic Stimulation (rTMS) can complement speech and language therapy in rehabilitation of aphasia. However, it is a matter of debate which rTMS parameters produce more effective results and which cortical regions should be targeted. The present study aimed to examine the efficacy of inhibitory tTMS applied to two different stimulation targets (inferior frontal gyrus (IFG) and posterior superior temporal gyrus (pSTG) in the right hemisphere) in rehabilitation of aphasia. Ten individuals with post-stroke nonfluent aphasia in the chronic phase were included in the study, and the participants were randomly assigned to two groups (Broca's homologue, n = 5; Wernicke's homologue, n = 5). Low-frequency (1 Hz) stimulation was administered at 100% of the participants' motor thresholds on Broca's or Wernicke's homologues in the right hemisphere for 10 days, 20 minutes a day. Speech and language (Aphasia Language Assessment Test, picture naming sets), quality of life (Aphasia Impact Scale) and morphosyntactic processing (eye-tracking study) assessments performed before, during and after the intervention were compared between the groups. The findings showed that the group in which rTMS was applied to the Broca's homologue had numerically greater improvement in the Aphasia Language Assessment Test, picture naming and quality of life scores compared to the group that received rTMS to the Wernicke's homologue, but this difference did not reach statistical significance. The eye-tracking study findings on morphosyntactic processing showed that the two treatment groups were differently affected by the rTMS intervention. Overall, the findings indicate that the right hemisphere may have a different effect on different language components in recovery from aphasia.