Bikaval kanülasyon yapılan hastalarda, kros klemp süresinin karaciğer fonksiyonlarına etkisi
The effect of cross clamp time on liver functions in patients undertaking bicaval canulation
  1. Tez No: 728506
  2. Yazar: HÖRÜ VATANSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZER ULUKAN, PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kalp damar cerrahisi uzun yıllar gelişememiştir. Fakat kardiyopulmoner bypass ve kalp akciğer makinesinin bulunması gelişmeye olanak sağlamıştır. Ekstrakorporeal dolaşım kalp ve akciğerin görevini üstlenir. Atan kalpte ameliyat yapmak zor olduğu için ve cerrahi sahayı kansız hale getirmek için kros klemp kullanılır. Kros klemp organ kan akımını azaltarak hipoperfüzyona sebep olabilir. Kanülasyon çeşitleri arasında bikaval kanülasyon da bulunur. Çalışmamızda bikaval kanülasyon yapılan hastalarda kros klemp süresinin karaciğer fonksiyonlarına etkisi araştırılmıştır. Çalışmada 60 hastanın verileri kullanılmıştır. Çalışma Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nde açık kalp ameliyatı yapılan hastalar dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo, kros süresi, preoperatif dönem AST ve ALT değerleri, postoperatif ALT ve AST değerleri randomize ve retrospektif bir şekilde kayıt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular surgery could not develop for many years. However, the invention of cardiopulmonary bypass and heart-lung machine allowed development. Extracorporeal circulation takes over the duties of the heart and lungs. Because it is difficult to operate on a beating heart and to make the surgical field bloodless, a cross clamp is used. Cross clamp may cause hypoperfusion by reducing organ blood flow. Types of cannulation include bicaval cannulation. In our study, the effect of cross-clamp duration on liver functions was investigated in patients who underwent bicaval cannulation. Data from 60 patients were used in the study. Patients who underwent open heart surgery at Medipol Mega University Hospital were included in the study. Age, gender, height, weight, cross-country time, preoperative AST and ALT values, postoperative ALT and AST values of the patients were recorded in a randomized and retrospective manner.