Anesteziyoloji ve reanimasyon hekimlerinin kırılganlık ve kırılganlık testleri hakkında bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the perception and knowledge about frailty and frailty assessment among anesthesiology and reanimation professionals
  1. Tez No: 728534
  2. Yazar: CEREN YURTTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS GÜRKAN TÜRKER, DOÇ. DR. SELCAN AKESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kırılganlık; önemi global olarak artan geriatrik bir sendromdur; fiziksel yetmezliklerden oluşan bir fenotipe sosyal, işlevsel ve bilişsel eksikliklerin ilave olması ile oluşur. Sağlık hizmeti alan yaşlı sayısının artışı sonucu, Anesteziyoloji ve Reanimasyon hekimlerinin kırılgan hastalar ile daha fazla karşılaşması söz konusudur. Amacımız; anestezi hekimlerinin kırılganlık ve kırılganlık testleri bilgileri ve tutumlarının değerlendirilmesi, Sağlık Profesyonelleri Kırılganlık Tutum Ölçeğinin geliştirilmesidir. Temmuz 2021-Kasım 2021 tarihleri arasında, Anesteziyoloji ve Reanimasyon hekimleri ile bu branşın yan dallarında görev yapmakta olan yan dal araştırma görevlileri ve uzman hekimlerinden oluşan 284 gönüllüye ulaşılmıştır. Hekimlere kırılganlığa dair bilgilerinin ve uygulama pratiklerinin sorgulandığı, tanımlayıcı sorularla birlikte güvenilirlik ve geçerlilik kanıtlarını sunduğumuz anketimiz uygulanmış, kırılganlık ve tarama ölçekleri hakkında bilgi ve tutumlarına ilişkin veriler değerlendirilmiştir. Katılımcıların %75,4'ü (n=212), 24-34 yaş aralığındaydı ve %60,12'si (n=169) araştırma görevlisi idi. Hekimlerin %49,8'u (n=140) kırılganlığı bilmediğini, %95,7'si (n=269) kliniklerinde kullanılan rutin bir tarama testi olmadığını ve yalnızca %12,5'i (n=35) daha önce kırılganlık tarama ölçeklerini kullandığını ifade etmiştir. Katılımcıların tarama testlerini kullanma oranlarının düşük olduğu görülmektedir. Araştırmamızda oluşturduğumuz kırılganlık tutum ölçeği puanları sunulmuştur. Cronbach alfa değeri 0,792 hesaplanan Sağlık Profesyonelleri Kırılganlık Tutum Ölçeğinin“güvenilir”ve“kapsam”,“yüzey”, ve“yapı”geçerliği analizleri sonuçlarına göre geçerli bir ölçek olduğu kabul edilmiştir. Ölçek verileri değerlendirildiğinde hekimlerin engel(2,64±0,52) ve öz yeterlilik(2,43±0,52) puan ortalamalarının düşük olduğu görülmüştür. Araştırma görevlileri, uzman hekimler ve öğretim görevlileri ölçek puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p> 0,05). Hekimlerin bu antiteye karşı tutumlarının değerlendirilmesi, sağlık profesyonellerinin görüşlerinin karşılaştırılması ve optimal bakımın önündeki engelleri belirleyebilmek adına Sağlık Profesyonelleri Kırılganlık Tutum Ölçeğinin kullanılmasının yarar sağlayabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Frailty is a geriatric syndrome which is formed by the addition of social, functional, and cognitive deficits to a phenotype consisting of physical disabilities. We aim to evaluate the anesthesiologists' attitudes towards frailty and frailty tests and developing the Health Professionals' Frailty Perception Scale. Between July 2021 and November 2021, 284 volunteers, consisting of Anesthesiology and Reanimation residents and specialists, and sub-branch residents and physicians were reached. 75.4% (n=212) of total participants were between the ages of 24-34, and 60.12% (n=169) were residents. 49.8% (n=140) of the physicians had no perception of frailty 95.7% (n=269) did not have a routine screening test used in their clinics, and only 12.5% (n=35) stated that they had a previous frailty screening test. We reached a belief that the Anesthesiology and Reanimation physicians have a lack of understanding but a significant awareness of frailty however, their rate of using frailty screening tests is not sufficient enough. Cronbach alpha was 0.792 for this scale. According to analyses of content validity, face validity and construct validity we presented our scale is reliable and feasible. After evaluation, it has seen that physicians' disability (2.64±0.52) and self-efficacy (2.43±0.52) sub-dimension scores were low. There was no statistically significant difference between the scale scores of residents, specialist physicians, and lecturers (p> 0.05). The usage of the“Health Professionals' Frailty Perception Scale ”may be beneficial to evaluate the physicians' attitudes towards this clinical entity and compare the perspectives of different health professionals and determine the obstacles in front of optimal care.