Türkiye'de anesteziyoloji ve reanimasyon hekimlerinin lokal anestezik toksisitesi ile ilgili farkındalık ve hazırlık düzeyleri
Awareness and preparations for last among anesthesia physicians in Turkey
  1. Tez No: 553505
  2. Yazar: SÜMEYYE KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFİZE FİSUN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Lokal anestezik sistemik toksisitesi (LAST) ise, lokal anesteziklerin kullanımı sırasında nadir görülen ancak hayatı tehdit edebilen bir komplikasyondur. Anesteziyologlar lokal anestezikleri (LA) en sık kullanan hekim gruplarından biridir. Özellikle nöroaksiyel anestezide ve periferik bloklarda yüksek doz ve volümlerde kullanım LAST ile karşılaşma olasılığını artırmaktadır. Bu nedenle LAST tanı ve tedavisi konusunda bilgili olunması, gerekli hazırlıkların yapılmış olması gereklidir. Bizde çalışmamızda Türkiye' de çalışan anestezi hekimlerinin LAST konusundaki bilgi ve hazırlık düzeylerini bir anket çalışması ile araştırmayı amaçladık. Ankete 167 anestezi hekimi katıldı. Katılımcıların büyük çoğunluğunun (%81.4) her gün LA uyguladıkları ve en sık nöroaksiyel blok (%91.02) ve periferik sinir bloğu (%88.62) amacıyla bu ajanları uyguladıkları görüldü. Katılımcılar arasında LAST ile karşılaşma oranının % 43.71 olduğu ve periferik sinir blokları arasında en sık aksiller blok (%47.76) sonrası LAST ile karşılaşıldığı belirlendi. 15-20 yıl arasında deneyimi olan uzmanların diğer gruplara göre daha yüksek oranda LAST ile karşılaştığı saptandı. Katılımcıların erken ve geç dönem LAST bulguları hakkında bilgi düzeylerinin yüksek olduğu gözlendi. Fakat LAST gelişen hastada güncel tedavide önerilen intavenöz lipit uygulamasının % 41.9 oranında kullanıldığı belirlendi. Yine kliniklerin sadece %42.51' inde LAST tanı ve tedavisine yönelik hazırlanmış yazılı protokol bulunmaktaydı. LA' ları en sık kullanan hekimler olarak anestezi hekimlerinin özellikle güncel tedavi, protokollerin hazırlanması ve hizmet içi eğitim ile ilgili bilgi ve farkındalıklarının artırılmasına yönelik çalışmaların LAST'a bağlı mortalite ve morbiditenin azaltılmasına katkıda bulunacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Local anesthetic systemic toxicity (LAST) is a rare but life threatening complication which can occur during the administration of local anesthetics (LA). LA are very often used among anesthetists compared to other professions. Especially high dose and volume requirements of LA for neuraxial and peripheric nerve blocks increase the risk of LAST. For this, it is important to be aware and knowledgeable about the symptoms and treatment modalities of LAST and the preparation of necessary equipment and medications is important. In our study, we aimed to evaluate the level of knowledge and preparation among anesthetist in Turkey via a survey. 167 Anesthetist answered the survey. The majority of the participants used LA on a daily basis (%81.4) mostly for neuraxial block (%91.02) and peripheric nerve blocks (%88.62). The rate of participants who had experienced LAST was % 43.71 and the most frequent block after which LAST occurred was axillary nerve block (%47.76). Anesthesia Specialist with professional experience between 15-20 years were the highest group of doctors who had experienced LAST in their patients. The level of knowledge about the early and late symptoms of LAST among anesthetist was high. Only %41.9 of the participants used the recommended novel ILE treatment but the use of intravenous lipid emulsions (ILE) was lower. The rate of Clinics with established written protocols for LAST was %42.51. We believe that efforts to improve the knowledge on novel treatments, establishing protocols, raising awareness and ongoing training will help to reduce the mortality and morbidity of LAST.