The impact of American Council on the Teaching of Foreign Languages (ACTFL) Oral Proficiency Interview on assessing speaking skill in English preparatory schools at higher education in Turkey
American Council on the Teaching of Foreign Languages (ACTFL) Sözel Yetkinlik Mülakat Sınavının Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarının İngilizce hazırlık okullarında konuşma becerisinin ölçülmesine etkisi
- Tez No: 728536
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN DİLMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı yükseköğretim kurumlarının İngilizce hazırlık sınıflarında, ACTFL Sözel Yetkinlik Mülakat Sınavı'nın öğrencilerin konuşma becerisini ölçmede etkili ve fonksiyonel bir yöntem olup olmadığını araştırmaktır. Veri toplamak amacıyla Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık sınıfında öğrenim gören sekiz öğrenciye ACTFL Sözel Yetkinlik Mülakat Sınavı uygulanmıştır. Çalışmanın sonucu, ACTFL Sözel Yetkinlik Mülakat Sınavı'nın yükseköğretim kurumlarının İngilizce hazırlık sınıflarında konuşma becerisini ölçmede etkili ve fonksiyonel bir yöntem olduğunu ortaya koymuştur. Öğrencilerin varsayılan seviyeleri ACTFL Sözel Yetkinlik Mülakat Sınavı sonuçları ile kıyaslandığında, öğrencilerin varsayılan seviyelerinin ACTFL Sözel Yetkinlik Mülakat Sınavı sonuçları ile uyumlu olmadığı saptanmıştır. Öğrencilerin bu sınavdaki konuşmaları kelime türleri ve seviyeleri açısından incelendiğinde, elde edilen sonuç doğrulanmıştır. Bununla birlikte öğrencilerle yapılan röportajlarda, öğrenciler okuldaki konuşma sınavına kıyasla büyük ölçüde ACTFL Sözel Yetkinlik Mülakat Sınavı'nda kendilerini daha etkili biçimde ifade edebildiklerini belirtmişlerdir. Bu çalışma yükseköğretim kurumlarının İngilizce hazırlık sınıflarında konuşma becerisinin ölçülmesinde ACTFL Sözel Yetkinlik Mülakat Sınavı'nın etkili ve fonksiyonel bir araç olabileceğini ortaya koymuştur. Bulgular öğrenciler, öğretmenler, ölçme değerlendirme birimi çalışanları ve yöneticiler için önemli sonuçlar ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether the ACTFL Oral Proficiency Interview is an effective and functional method in assessing students' speaking skills in English preparatory classes of higher education institutions. In order to collect data, the ACTFL Oral Proficiency Interview was administered to eight students studying in the English preparatory class of a foundation university in Turkey. The result of the study revealed that the ACTFL Oral Proficiency Interview is an effective and functional method for assessing speaking skill in English preparatory classes of higher education institutions. When the students' assumed levels were compared with the ACTFL Oral Proficiency Interview results, it was found that the students' assumed levels were not compatible with the ACTFL Oral Proficiency Interview results. When the speeches of the students in this exam were examined in terms of word types and levels, the result was confirmed. However, in interviews with students, students stated that they were able to express themselves more effectively in the ACTFL Oral Proficiency Interview compared to the speaking exam administered at school. This study revealed that the ACTFL Oral Proficiency Interview can be an effective and functional tool in assessing speaking skills in English preparatory classes of higher education institutions. Findings revealed significant results for students, teachers, assessment unit staff and administrators.