Manuel de Falla'nın Siete Canciones Populares Españolas isimli eserinin incelenmesi
Analysis of Manuel de Falla's Siete Canciones Populares Españolas
- Tez No: 728538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜYA ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
İspanya, birçok bölgeden oluşmaktadır. Bölgelerin her biri birbirinden farklı müzik formlarına ev sahipliği yapmakta ve İspanya'nın müziğini çeşitlendirmektedir. Daha çok Flamenko müzikte karşımıza çıkan formlar İspanya içerisinde gelişimini sürdürmüştür. Hepsinin belirli karakteristik özellikleri bulunmaktadır. Daha sonradan genel karakteristik özellikleri biraz farklılaştırılarak 1800'lü yıllarda o dönem yaşamış olan ve İspanyol ulusalcılık akımına mensup bestecilerin çalışmalarıyla klasik müzik repertuarı içerisinde yer almaya başlamıştır. Klasik gitar repertuvarında Joaquin Turina, Manuel de Falla, Enrique Granados gibi ulusalcı bestecilerin eserleri, gitar bestecileri tarafından transkript edilerek gitar repertuvarına dahil edilmiştir. Manuel de Falla, İspanyol ekolünden gelen bir bestecidir. 1914 yılında bestelemiş olduğu Siete Canciones Populares Españolas isimli eseri bu araştırmanın temelini oluşturmaktadır. 7 bölümden oluşan bu eser, İspanya'nın 7 bölgesini temsil etmektedir. Orijinali piyano-vokal olan eser Emilio Pujol ve Miguel Llobet tarafından ortak bir çalışma neticesinde gitar-vokal olarak transkript edilmiştir. 3 bölümden oluşan çalışmada giriş bölümünde İspanyol müziğinin başlangıcına genel hatları ile ışık tutulmuştur. Birinci bölümde bestecinin hayatı ve eserleri ele alınmış, İkinci bölümde müzik üslubuna ve bu üslubun oluşmasında etkili olan durumlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde eserin analizi yapılmış ve piyano notası ile arasındaki farklar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Spain consists of many regions. Each of the regions is home to different musical forms and diversifies the music of Spain. The forms that we encounter mostly in Flamenco music continued their development in Spain. All of them have certain characteristic features. Later, its general characteristics were slightly differentiated, and it began to take its place in the classical music repertoire with the work of composers who lived in that period in the 1800s and belonged to the Spanish Nationalist movement. In the classical guitar repertoire, the works of nationalist composers such as Joaquin Turina, Manuel de Falla, Enrique Granados were transcribed by guitar composers and included in the guitar repertoire. Manuel de Falla is a composer from the Spanish School. His work named Siete Canciones Populares Españolas, which he composed in 1914, forms the basis of this thesis. Consisting of 7 parts, this work represents 7 regions of Spain. The original piano-vocal piece was transcribed as a guitar-vocal by Emilio Pujol ve Miguel Llobet as a result of a collaborative work. The study, which consist of 3 parts, sheds light on the beginning of Spanish music in general terms in the introduction part. In the first part, the life and works of the composer are discussed, in the second part, the musical style and the situations that are effective in the formation of this style are mentioned. In the third part, the analysis of the work was made and the differences between it and the piano version were tried to be revealed.