Sepsis tanılı hastalarda nötrofil CD-64, CRP ve prokalsitonin düzeylerinin tanı değerlerinin kıyaslanması
Comparison of the diagnostic values of neutrophil CD-64, CRP and procalcitonin levels in patients with sepsis
- Tez No: 728539
- Danışmanlar: PROF. DR. AKGÜN YAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sepsis erken tanı ve tedavi gerektiren, yüksek mortalite ve morbidite oranına sahip bir halk sağlığı problemidir. Kesin tanısı kan kültüründe bakteri üremesinin gösterilmesi ile konulur. Fakat kan kültürlerinin sonuçlanmasının zaman alması ve yanlış negatif sonuçlanabilmesi gibi problemler tanıyı güçleştirmekte ve tedavide gecikmeye neden olmaktadır. Erken tanı amacıyla yaygın kullanılan biyobelirteçler C-reaktif protein (CRP) ve prokalsitonindir (PCT). Bu çalışmada yaygın olarak kullanılan bu biyobelirteçlere ek olarak yeni bir biyobelirteç olan nötrofil CD64 düzeyinin sepsis tanısındaki yeri ve önemini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya, 2020-2022 yılları arasında, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Pediatri Bölümü'ne başvurmuş, sepsis şüphesi gösteren, yenidoğan dönemi hariç pediatrik yaş grubunda olan 77 hasta dahil edilmiştir. Hastalardan gönderilen periferik kan örnekleri prospektif olarak değerlendirilmiştir. Kontrol grubu olarak polikliniklere başvuran sağlıklı 25 çocuktan alınan kan örnekleri kullanılmıştır. Alınan örneklerden, BACTEC FX (Becton Dickinson) hemokültür cihazı kullanılarak kan kültürü çalışılmıştır. Üreme olan örneklerin katı besiyerlerine ekimi yapılarak mikroorganizmaların Biomeriux VİTEK 2 otomatize tanı sistemi ile identifikasyonu yapılmıştır. Biyokimyasal tetkiklerden CRP düzeyi immunnefelometrik yöntemle kantitatif olarak belirlenmiş, PCT düzeyi ise elektrokemiluminesans yöntemiyle çalışılmıştır. CD64 düzeyinin belirlenmesi flowsitometrik yöntemle NAVİOS, Beckman Coulter/France cihazı ile CD45 KO, CD64 APC A750 monoklonal antikorları kullanılarak yapılmıştır. Nötrofil CD64 indeksinin sepsis tanısında duyarlılığı %94,4 ve seçiciliği %100, eğri altında kalan alan 0,981, youden indeksi 0,986 p değeri 0,001 olarak bulunmuştur. CRP için duyarlılık %93,5 seçicilik %100, eğri altında kalan alan 0,978, youden indeksi 0,935 p değeri 0,001'dir. PCT için ise duyarlılık %90,9, seçicilik %92, eğri altında kalan alan 0,952, youden indeksi 0,829 p değeri 0,001'dir. Çalışmamızda, pediatrik sepsis tanısında, nötrofil CD64 düzeyi, CRP ve PCT düzeylerine göre daha yüksek tanısal doğruluk oranı göstermiştir. Sepsis tanısında, nötrofil CD64 düzeyinin tek başına veya diğer biyobeliteçlerle birlikte kullanılması erken tanı olanağı sağlayan değerli bir parametre olarak görülmektedir. Ancak pediatrik yaş grubunda yapılan çalışmaların sayısı sınırlıdır ve daha çok sayıda hasta içeren çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a public health problem that requires early diagnosis and treatment and has a high mortality and morbidity rate. The definitive diagnosis is made by demonstrating bacterial growth in the blood culture. However, problems such as the results of blood cultures taking time and false negative results complicate the diagnosis and cause delay in treatment. Biomarkers that are widely used for early diagnosis are C-reactive protein (CRP) and procalcitonin (PCT). In this study, we aimed to evaluate the role and importance of neutrophil CD64 level, a new biomarker, in the diagnosis of sepsis, in addition to these commonly used biomarkers. The study included 77 patients in the pediatric age group, excluding the neonatal period, who applied to Çukurova University Faculty of Medicine, Balcalı Hospital, Department of Pediatrics between the years 2020-2022, with suspected sepsis. Peripheral blood samples sent from patients were prospectively evaluated. Blood samples taken from 25 healthy children who applied to the outpatient clinics were used as the control group. Blood cultures were studied using the BACTEC FX (Becton Dickinson) hemoculture device from the samples. Microorganisms were identified by Biomeriux VITEK 2 automated diagnosis system by inoculating the growing specimens on solid media. Of the biochemical tests, CRP level was determined quantitatively by immunonephelometric method, and PCT level was studied by electrochemiluminescence method. Determination of CD64 level was performed by flow cytometric method using NAVIOS, Beckman Coulter/France device and CD45 KO, CD64 APC A750 monoclonal antibodies. The sensitivity and selectivity of the neutrophil CD64 index in the diagnosis of sepsis were found to be 94.4% and 100%, the area under the curve was 0.981, youden's index was 0.986, and the p value was 0.001. The sensitivity for CRP was 93.5%, the specificity was 100%, the area under the curve was 0.978, and the youden index was 0.935, p value was 0.001. For PCT, the sensitivity was 90.9%, the selectivity was 92%, the area under the curve was 0.952, and the youden index was 0.829, p value was 0.001. In our study, neutrophil CD64 level showed higher diagnostic accuracy than CRP and PCT levels in the diagnosis of pediatric sepsis. In the diagnosis of sepsis, the use of neutrophil CD64 level alone or in combination with other biomarkers is seen as a valuable parameter that enables early diagnosis. However, the number of studies conducted in the pediatric age group is limited and needs to be supported by studies involving larger numbers of patients.