Seçimlerin makroekonomik etkileri: Türkiye üzerine bir uygulama
Macroeconomic effects of elections: An application on Turkey
  1. Tez No: 728543
  2. Yazar: ARDA DOĞRUÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Siyasal Bilimler, Econometrics, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada seçim dönemlerinin ekonomi üzerindeki etkileri kamu tercihi teorisi kapsamında ele alınmak istenmiştir. Seçimlerin kamu tercihi teorisi kapsamında ele alındığı çalışmaların odaklandığı değişkenler arasından ihracat, Gayrisafi Yurt İçi Hasıla, Toptan Eşya Fiyat Endeksi, işsiz sayısı, takipteki krediler seçilmiş ve bu değişkenlerin içsel değişken olarak ele alındığı eşanlı modeller kurulmuştur. Bu modellerde genel ve yerel seçimler için kukla değişkenler kullanılmış ve araştırma dönemi 2002:04-2020:04 olarak belirlenmiştir. Kurulan ekonometrik modellerin katsayıları Engle-Granger ve Dinamik En Küçük Kareler yöntemleri ile tahmin edilmiştir. Analiz sonuçları seçimlerden önce alınan manipülatif kararların ve ayarlamaların her zaman iş çevrimi yaratmayacağını göstermektedir. Seçim dönemlerinde yapılan harcamalar sistemde kalıcı bir yük haline gelir ve seçim dönemlerindeki ekonomik ayarlamalar politik iş çevrimi yaratmayabilir. Ayrıca iktidarların politika amaçlarını manipüle etmeleri, politika araçlarını manipüle etmelerine göre daha zordur. Çünkü kamu harcamaları, para arzı gibi politika araçları büyük oranda iktidarın kontrol alanındayken Gayrisafi Yurt İçi Hasıla, ihracat, enflasyon ve işsizlik gibi göstergelere iktidarın müdahalesi daha kısıtlıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the effects of election periods on the economy from the perspective of the“public choice theory”. We selected our variables from among those focused by the research that examine elections from the standpoint of political business cycles; i.e., exports, Gross Domestic Product (GDP), Wholesale Price Index (TEFE), the number of unemployed, and non-performing loans. Then, we constructed simultaneous models in which these variables were explored as endogenous variables. We used dummy variables for general and local elections in these models and identified 2002:04-2020:04 as our study period. We estimated the coefficients for the econometric models we constructed by using the Engle-Granger and Dynamic Least Squares methods. In general, our analysis results suggest that general elections tend to reduce the exports and revenues (GDP) but increase the prices (TEFE). The number of unemployed and non-performing loans decrease during general elections. On the other hand, local elections lead to an increase in the exports, revenues (GDP), the number of unemployed, and prices (TEFE). Non-performing loans tend to decrease during local elections. The dummy variables in the models have statistically insignificant coefficients, which suggests that political business cycles do not apply for the election periods in Turkey. The theory of political business cycles assumes that policymakers usually pursue expansionist policies until the election day to remain in power but later start to implement restrictive policies after the elections to avoid any negative consequences of their former policies, thereby creating business cycles. However, our analysis results demonstrate that manipulative decisions and arrangements made before elections do not always create business cycles. Expenditures during election periods impose a permanent burden on the system and the economic arrangements during election periods may not result in political business cycles. Moreover, it is harder for the government in power to manipulate policy objectives than to manipulate policy instruments. Because policy instruments such as public expenditure and money supply are largely controlled by the government in power, while government intervention in indicators such as Gross National Product, exports, inflation, and unemployment is relatively limited.