Beden eğitimi öğretmeni yetiştirmede harmanlanmış öğrenmenin 21. yüzyıl becerilerine ve akademik başarıya etkisi: Bir karma yöntem araştırması
The effect of blended learning on 21st-century skills and academic success in education of physical education teachers: A mixed methodresearch
  1. Tez No: 728548
  2. Yazar: HASAN CEYHUN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA, PROF. DR. AYŞE TÜRKSOY IŞIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu araştırmanın amacı, harmanlanmış öğrenme modelini içeren öğretim müdahalesinin, beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri, akademik başarı düzeyleri ve kalıcı öğrenmeleri özelindeki etkilerini incelemektir. Bu amaçla karma yöntem araştırması desenlerinden iç içe geçmiş desen tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda deneysel araştırma desenlerinden yarı deneysel desen yöntemi tercih edilmiştir. Deneysel müdahale süreci 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde bir alan dersi kapsamında 12 hafta süreyle yürütülmüştür. Araştırmaya katılım sağlayan toplamda 85 öğretmen adayı arasından eşleştirme yöntemine göre müdahale grupları belirlenmiştir. Araştırmanın deney grubu harmanlanmış öğrenme modeline göre, kontrol grubu geleneksel yüz yüze yaklaşıma göre öğretim sürecinde yer almışlardır. Uygulamalı derslerin etkisini kontrol altına alabilmek adına karşılaştırma grubu sürece dahil edilmiştir. Tüm katılımcılar için tekrarlanan ölçümler gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin analizi için öncelikle dağılımın normalliği test edilmiştir. Normal dağılım gösteren verilerin analizinde parametrik testlerden olan karışık ölçümler için varyans analizi çalıştırılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda durum çalışması yaklaşımı kullanılmıştır. Elde edilen veriler, nicel sonuçların açıklanmasına yardımcı olması amaçlı kullanılmıştır. Bu kapsamda, amaçlı örneklemin bir türü olan doğrulayıcı ve yanlışlayıcı örneklem uyarınca deney ve karşılaştırma grubu katılımcılarından süreç içerisindeki deneyimlerini günlükler vasıtasıyla aktarmaları talep edilmiştir. Buna ek olarak araştırmacı yansıtıcı notlar tutmuştur. Müdahale süreci tamamlandıktan sonra amaçlı örneklem yöntemlerinden bir diğeri olan aykırı örnekleme uygun belirlenen katılımcılarla odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Nitel veriler MAXQDA 2022 Analytic Pro paket programı aracılığıyla çözümlenmiştir. Ayrı ayrı olarak çözümlenen nicel ve nitel veriler raporlaştırma aşamasında birleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, harmanlanmış öğrenmenin beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının akademik başarılarını ve kalıcı öğrenme düzeylerine etki ettiği görülürken; 21. yüzyıl becerilerine etkisi görülmemektedir. Nicel ve nitel bulguların uyum içerisinde olduğu görülmektedir. Araştırmanına sonucunda beden eğitimi ve spor öğretmeni yetiştirilmesinde harmanlanmış öğrenmenin kullanımının uygun olduğu savunulabilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the effects of the educational intervention including the blended learning model on 21st-century skills, academic achievement levels, and permanent learning of physical education and sports teacher candidates. For this purpose, the nested design was preferred among the mixed-method research designs. In the quantitative dimension of the research, the quasi-experimental design method was preferred among the experimental research designs. The experimental intervention process was carried out for 12 weeks within the scope of a field course in the 2021-2022 academic year. In the process, intervention groups were determined according to the matching method among a total of 85 pre-service teachers who participated in the research. The experimental group of the research was included in the teaching process according to the blended learning model, and the control group was included in the teaching process according to the traditional face-to-face approach. In order to control the effect of the applied courses, the comparison group was included in the process. Repeated measurements were performed for all participants. For the analysis of quantitative data, first of all, the normality of the distribution was tested. In the analysis of normally distributed data, variance analysis was run for mixed measurements, which is one of the parametric tests. The case study approach was used in the qualitative dimension of the research. The data obtained were used to help explain the quantitative results. In this context, by the confirmatory and falsifying sampling, which is a type of purposive sampling, the participants of the experimental and comparison groups were asked to report their experiences in the process through diaries. In addition, the researcher wrote reflective notes. After the intervention process was completed, focus group interviews were held with the participants determined according to outlier sampling, which is another purposeful sampling method. Qualitative data were analyzed using the MAXQDA 2022 Analytic Pro package program. Quantitative and qualitative data, which were analyzed separately, were combined at the reporting stage. As a result of the research, it is seen that blended learning affects the academic success and permanent learning levels of physical education and sports teacher candidates; No effect on 21st-century skills. It is seen that the quantitative and qualitative findings are in harmony. As a result of the research, it can be argued that the use of blended learning is appropriate in the training of physical education and sports teachers.