Doğu Ovalık Kilikia - Yukarıova Terra Sigillata seramikleri incelemesi (Osmaniye arkeolojik yüzey araştırması 2005-2020 buluntuları)
Terra Sigillata ceramics of East Plain Cilicia - Upper Plain (Osmaniye archaeological survey finds 2005 - 2020)
- Tez No: 728550
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TÜLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 441
Özet
Doğu ile batı arasında stratejik bir noktada bulunan Ovalık Kilikia – Yukarıova Bölgesi, geçmişte pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Doğu Ovalık Kilikia'nın kuzey kesiminde yer alan Osmaniye bugüne dek pek çok araştırmacının dikkatini çekmiş bir bölgedir. 2005 – 2020 yılları arasında gerçekleştirilen“Osmaniye Arkeolojik Yüzey Araştırması”, Doğu Kilikia'nın Yukarıovası'nda gerçekleştirilen kapsamlı ve yoğun bilimsel araştırmasıdır. Araştırma ekibi tarafından belgelenen maddi kültür buluntuları arasında bulunan çanak çömlek parçaları oldukça fazladır. Kaydedilmiş maddi kültür kalıntıları, bölge insanları, siyasi, ekonomik ve sosyal ilişkiler hakkında bilgi sağlar. Bu çalışma Hellenistik ve Roma Dönemlerine tarihlenen çanak çömlek parçalarını incelemektedir. Terra Sigillata seramikler; Mat Astarlı, Doğu Sigillata A, Megara Kâseleri gibi çeşitli başlıklar altında toplanmış olan tabak, kâse, bardak, krater, skyphos gibi pek çok farklı form karşılaştırma yöntemi ile tanımlanmaya çalışılmıştır. Tüm bunların sonucunda bölgede bilinen Hellenistik – Roma Dönemi'nin seramik malzeme üzerinde değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Plain Cilicia, located at a strategic point between East and West was home to many civilizations in the past. Osmaniye, situated in the northern part of East Plain Cilicia, has attracted many researchers. Osmaniye Archaeological Survey is the recent extensive and intensive scientific survey conducted in the Upper Plain of East Cilicia between 2005 and 2021. Potsherds are abundant among the finds of material culture recorded by the survey team. Recorded material culture provides information about the people of the region, politics, and economic and social. The present study examines potsherds dated to the Hellenistic and Roman periods. Many different forms such as Mat Slipped, Eastern Sigillata A, Megara Bowls, and many different forms such as plates, bowls, glasses, craters, and skyphos collected under various titles have been tried to be defined by the analogy method. As a result of all these, the Hellenistic - Roman Period known in the region was evaluated on ceramic material.