Doğu Ovalık Kilikia-Yukarıova mozaiklerinde geometrik bezemeler
Geometric decorations on Eastern Plain Cilicia-Yukarıova mosaics
- Tez No: 729229
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TÜLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Mozaik, çok renkli küçük küp şeklinde taşların bir araya getirilmesiyle elde edilen bezeme ve kompozisyonlardan oluşan görsel bir sanattır. Çeşitli boyutlarda ve renklerde ve hatta malzemeler ile oluşturulan mozaik aynı zamanda farklılıkların birlikteliğini de vurgular. Yapımında kullanılan küçük boyutlu malzemeler ile kompozisyonun oluşturulması özenli ve ince işçilik gerektirip uzun zaman alır. Mozaiğin malzemelerinin kakılması ve renklerinin kullanılmasındaki ustalık mozaik atölyesinin de ustalığının göstergesidir. Çalışmada Doğu Kilikia- Yukarıova'da yer alan geometrik bezemeli mozaiklerin bütüncül bir tanımlama ve değerlendirmesi yapılmaktadır. Geometrik kompozisyonlar çeşitlerine ayrılarak incelenmekte ve kompozisyonlar Türkçe Dili'nde tanımlanmakta ve bu tanımlar metin içinde kullanılmaktadır. Yukarıova mozaikleri çevre merkezlerdeki mozaikler ile biçemsel bakımdan karşılaştırılıp benzer ve farklı özellikleri ile değerlendirilmektedir. Çalışma, Yukarıova'nın antik dönemdeki kentsel gelişimine ve mozaik bağlamında çevre merkezler ile olan ilişkisine ışık tutacak olması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Mosaic is a visual art form in which multicolored tiny cube-shaped stones are used to create decorations and compositions. The mosaic created in various sizes and colors and even with materials also emphasizes the unity of differences. The composition's creation with the small-sized materials used in its construction necessitates careful and fine labour and takes a long time. The mastery in attaching the materials of the mosaic and using the colors is also an indication of the mastery of the mosaic workshop. The study provides a comprehensive definition and evaluation of geometric decorated mosaics in Eastern Kilikia- Yukarova. Geometric compositions are analyzed by categorizing them, and the compositions are defined in Turkish and used in the text. In terms of style, Yukarova mosaics are compared to mosaics in surrounding centers, and their similarities and differences are examined. The study is important in the way of it sheds light on the urban development of Yukarıova in the ancient period and its relationship with the surrounding centers in the context of mosaic.