Radikal prostatektomi sonrası üretral darlık oluşumuna etki eden faktörler
Factors affecting urethral stricture formation after radical prostatectomy
- Tez No: 497597
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY NAZLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Üretra darlığı (ÜD), radikal prostatektomi (RP) sonrası görülen önemli komplikasyonlardan birisidir. Son çalışmalar RP sonrası ÜD gelişim sıklığında azalma olduğunu göstermektedir. Yine de ÜD, tedavisi zor ve zahmetli bir problem olmaya devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı RP sonrası ÜD'ye yol açan faktörleri ortaya koymaktır. Darlık gelişme zamanı ve tekrarlayan darlık gelişimini etkileyen faktörler de ayrıca değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Mayıs 2008 – Aralık 2016 arasında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniği'nde, prostat kanseri sebebiyle RP yapılan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 1006 hastanın verileri incelenmiştir. Hastalara ait yaş, prostat hacmi, pre-operatif Prostat-Spesifik Antijen (PSA) değeri, pre-operatif gleason skoru, operasyon tipi, post-operatif gleason skoru, Uluslararası Ürolojik Patoloji Derneği (ISUP) derecesi, TNM evresi, patolojik bulgular (cerrahi sınır pozitifliği ve ekstraprostatik yayılım) verileri retrospektif olarak toplanmıştır. Hastaların post-operatif 12 aylık takipleri incelenmiş ve darlık sebebiyle yapılan girişimlerin zaman ve sayıları kaydedilmiştir. İstatistiksel analiz için SPSS for Windows 22.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Operasyon tipinin RP sonrası ÜD gelişimi için anlamlı bir risk faktörü olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Urethral stricture (US) after radical prostatectomy (RP) is a troublesome complication. Recent studies reported decreasing frequency of US after RP. Nevertheless, US still remains as a difficult condition to treat. The aim of this study is to evaluate factors that lead to post-RP US. Factors affecting the time of US and the development of recurrent US were also analysed. Materials and Methods: From May 2008 to December 2016, we evaluated the data of 1006 patients who underwent RP for prostate cancer at Ege University Faculty of Medicine Urology Department and met inclusion criteria. Age, prostate weight, pre-operative prostate-spesific antigen (PSA) value, pre-operative gleason score, operation type, post-operative gleason score, International Society for Urological Pathology (ISUP) grade, TNM stage, pathological finding (such as surgical margins and extraprostatic extension) data of the patients were collected retrospectively. Post-operative 12-month follow-up of the patients were examined and the number of interventions due to US and the post-operative timing of these procedures were recorded. Statistical analysis of the data was performed with the SPSS for Windows 22.0 package program Results: Operation type was a significant predictor of post-RP US.