Gut hastalarında tanı anında ve takiplerde eşlik eden komorbiditeler ve komorbidite riskini etkileyen faktörler
Diagnosis and follow-up in gut patients accompanying comorbidities and comorbidity factors affecting the risk
- Tez No: 728571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE AYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Gut hastalarında eşlik eden komorbiditeleri ve komorbidite riskini etkileyen faktörler Amaç: Gut artriti akut ve kronik ataklarla seyreden eklem ve bağ dokularında monosodyumürat kristallerinin birikmesi ile meydana gelen metabolik bir hastalıktır. Bu çalışmada gut artritine en sık eşlik eden komorbid hastalıklar incelenmiş olup, tanı anında ve 10 yıllık takip sonunda incelenen komorbid durumları etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi romatoloji polikliniğine son 10 yılda başvuran gut tanılı 120 hastanın poliklinik kayıt dosyası üzerinden retrospektif olarak taranması sonucu yapılan bir çalışmadır. Hastaların tanı anında ve takiplerde eşlik eden hipertansiyon, diabetes mellitüs, koroner arter hastalığı, hiperlipidemi, kronik böbrek yetmezliği, obezite ve renal taş şeklinde komorbiditeleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Background: Gout arthritis is a metabolic disease that occurs with the accumulation of monosodiumurate crystals in the joint and connective tissues with acute and chronic attacks. In this study, the most common comorbid diseases accompanying gouty arthritis were examined, and it was aimed to evaluate the factors affecting the comorbid conditions examined at the time of diagnosis and at the end of 10-year follow-up. Materials and Methods: This is a study conducted as a result of retrospective screening of 120 patients with gout, who applied to the rheumatology outpatient clinic of Antalya Training and Research Hospital in the last 10 years, through the polyclinic registry file. The comorbidities of the patients such as hypertension, diabetes mellitus, coronary artery disease, hyperlipidemia, obesity and renal calculi at the time of diagnosis and during follow-up were examined.