Eritrosit sedimantasyon hızı yüksek olan hastaların tanısal dağılımı ve gruplar arasındaki demografik ve laboratuvar farklılıklar
- Tez No: 728573
- Danışmanlar: DR. SENA TOKAY TARHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Yüksek eritrosit sedimantasyon hızı (ESH) sıklıkla istenen basit, ucuz ve sık kullanılan bir testtir ve eritrositlerin tüpte çökme hızını milimetre/saat (mm/sa) cinsinden gösterir. Referans aralıkları cinsiyete, ırk ve yaşa bağlı olarak değişir. ESH, herhangi bir ciddi hastalık varlığı için düşük oranda yalancı pozitifliğe sahiptir Yapılan birçok çalışmada enfeksiyöz durumların, kollajen vasküler hastalıkların, malign tümörlerin, renal ve intestinal hastalıkların çok yüksek ESH'ya neden olabileceği belirtilmiştir. Biz de çalışmamızda eritrosit sedimantasyon hızı 50 mm/saat ve üzeri olan hastaların tanısal dağılımını ve gruplar arasındaki demografik ve laboratuvar farklılıkları incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Poliklinik ve Kliniklerine 2014-2021 yılları arasında başvuran, rutin tetkik ve tedavi işlemleri sırasında ESH >50 mm/sa tespit edilen, 18 yaş ve üzeri yetişkin hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastaların cinsiyet, yaş, hemogram, biyokimya sonuçları ve tanıları kaydedildi. Pediatrik yaş grubu, dosyada veya sistemde klinik bilgileri yetersiz olan hastalar, kontrol ESH ölçümleri normal sonuçlanan hastalar çalışmaya alınmadı. Ayrıca çalışmaya alınan hastaların en yüksek sedimantasyon değeri kaydedildi. Araştırmada birden fazla tanı mevcutsa ESH'yı yükseltecek en muhtemel tanı gruplarına hastalar kayıt edildi. Çalışmada elde edilen verilere göre tanı grupları oluşturuldu. Tanı profiline göre hastalar beş kategoriye ayrıldı: Grup 1 enfeksiyon, grup 2 otoimmün-enflamatuvar hastalıklar, grup 3 malignite, grup 4 renal hastalıklar ve grup 5 de diğer hastalıklar olarak belirlendi. Bulgular: Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Poliklinik ve Kliniklerine 2014-2021 yılları arasında başvuran 14000 hastanın verileri incelendi ve 199 hasta çalışmaya dahil edildi. Yüksek ESH'nın en sık nedenini onkolojik/ hematolojik hastalıklar oluşturmaktaydı (112 hasta, %56,28). Diğer nedenler sırasıyla otoimmün-inflamatuvar hastalıklar (66 hasta %33,16), enfeksiyon (15 hasta %7,53), renal hastalıklar (3 hasta, %1,5) ve diğer nedenler (3 hasta, %1,5) olarak belirlendi. Çalışmamızda kadın ve erkek hastalar arasında etiyoloji açısından fark yoktu (p=0,537).
Özet (Çeviri)
High erythrocyte sedimentation rate (ESR) is a simple, inexpensive and frequently used test that is frequently requested in the laboratory and shows the sedimentation rate of erythrocytes in the tube in millimeters/hour (mm/hr). Reference ranges vary depending on gender, race, and age. ESR has a low false positive rate for the presence of any serious disease. In many studies, it has been stated that infections, collagen vascular diseases, malignant tumors, renal and intestinal diseases can cause very high ESR. In our study, we aimed to examine the diagnostic distribution of patients with an erythrocyte sedimentation rate of 50 mm/hour and above, and the demographic and laboratory differences between the groups. Material and Methods: The records of adult patients aged 18 years and over, who applied to Marmara University Pendik Training and Research Hospital Internal Diseases Outpatient Clinic and Clinics between 2014 and 2021 and were found to have ESR >50 mm/hr and above during routine examination and treatment procedures, were retrospectively analyzed. Gender, age, hemogram, biochemistry results and diagnosis of the patients were recorded. Patients in the pediatric age group, patients with insufficient clinical information in the file or in the system, and patients with normal control ESR were excluded from the study. In addition, the highest ESR of the patients included in the study were discussed. If more than one diagnosis was present in the study, patients were enrolled in the diagnostic group most likely to increase ESR. Diagnostic profiles were grouped according to the data obtained in the study. According to the diagnostic profile, the patients were divided into five categories: Group 1 infection, group 2 autoimmune-inflammatory diseases, group 3 malignancy, group 4 renal diseases and group 5 other diseases. Results: The data of 14000 patients who applied to Marmara University Pendik Training and Research Hospital Polyclinics and Clinics between 2014-2021 were analyzed and 199 patients were included in the study. Oncological/hematological diseases were the most common cause of high ESR (112 patients, 56,28%). Other causes were determined as autoimmune-inflammatory diseases (66 patients 33,16%), infection (15 patients 7,53%), renal diseases (3 patients, % 1,5) and other causes (3 patients, 1,5 %). In our study, there was no difference in terms of etiology in male and female patients (p=0.537).