Erken dönem romatoid artrit hastalarında ANTİ-CCP antikorlarının sıklığı ve hastalık bulguları ile ilişkisi
Prevalence and clinical utility of anti-cyclic citrullinated peptide antibody assays in patients with early rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 165344
  2. Yazar: MURAT KEKİLLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDAT KİRAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Kekilli M. Erken dönem romatoid artrit hastalarında anti-CCP antikorlarının sıklığı ve hastalık bulguları ile ilişkisi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Ankara 2005. Romatoid artrit (RA) sık görülen bir inflamatuvar eklem hastalığıdır. Dünya nüfusunun %1-2'sini etkiler ve kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. RA'in seyri değişkendir, önceden tahmin edilemez. Fakat hastaların önemli bir kısmında ciddi hastalık nedeni ile eklemde ağrı, ilerleyici eklem hasarı, fonksiyonel kayıp ve erken ölüm gelişmektedir. RA'de geridönüşümsüz eklem yıkımı hastalığın ilk iki yılında başlamaktadır. Bütün bu nedenlerden dolayı, RA'de erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Hastalığın erken dönemindeki hastaların çoğunda semptomlar hafif yada nonspesifiktir ve hastalar RA için ACR sınıflandırma kritelerini tam olarak sağlamamaktadır. Bundan dolayı anti-CCP gibi hastalığa spesifik otoantikorların bulunması tanı ve tedavi için büyük öneme sahiptir. Biz erken dönem RA hastalarında siklik sitrüline peptit antikorlarının (CCP) tanısal sensitivite ve spesitifitesini kendi toplumumuzda değerlendirdik ve anti-CCP antikorlarının hastalığın seyrine olan etkisini araştırdık. Çalışmaya 2003-2004 yılları arasında, hastalık süresi 3 yılın altında olan 72 RA hastası alındı. Anti-CCP antikoru ELİSA yöntemi ile 72 erken dönem RA ve 47 sağlıklı erişkinde araştırıldı. Hastaların demografik bilgileri, klinik bilgileri, radyolojik bilgileri ve diğer laboratuvar verileri kaydedildi. Belirteç analizleri: eritrosit sedimantasyon hızı (ESH) Westergrene uygun olarak ve C-reaktif protein (CRP), romatoid faktör(RF) ve anti-CCP immunoassay ile analiz edildi. Anti-CCP seviyesi ELİSA ile belirlendi ve değerin 5 relatif ünitenin üzerinde olması pozitif olarak kabul edildi. Erken RA hastalarının 37'sinde (%51.4) ELİSA ile anti-CCP pozitif olarak bulundu. Sağlıklı erişkinlerin hiç birinde anti-CCP pozitif saptanmadı. Anti-CCP'nin sensitivitesi %51.4 ve spesifitesi %100 olarak bulundu. Anti-CCP nin negatif prediktif değeri %39.5 olarak bulundu. Kırkiki RF pozitif hastanın 33'ü aynı zamanda anti-CCP için de pozitif ve 37 anti-CCP pozitif hastanın 33'ü (%89.2) aynı zamanda RF pozitif olarak bulundu. Anti-CCP pozitif hastalarda radyolojik skorun (p:0.053) ve DAS'ın (p:0.338) ortanca değerleri arasında önemli fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Kekilli M. Prevalence and clinical utility of anti-cyclic citrullinated peptide antibody assays in patients with early rheumatoid arthritis, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Internal Medicine, Ankara 2005. RA is the most common of the inflammatory joint diseases, affecting 1-2% of the world population and is more common in women than in men. The course of RA is variable and unpredictable but for a significant number of patients it is a severe disease resulting in persistent pain and stiffness, progressive joint destruction, functional decline and premature mortality. RA can lead to irreversible joint damage even in the first 2 years of disease. Early diagnosis of RA is important both in disease treatment and managements many early cases of RA, clinical symptoms are milder and nonspecific, and patients will not fulfill ACR classification criteria for RA. Therefore, the detection of a disease-specific autoantibody like anti-CCP could be of great diagnostic and therapeutic importance. To evaluate the diagnostic sensitivity and specificity of antibodies to cyclic citrullinated peptide (CCP) in patients with early rheumatoid arthritis in Turkey, and to evaluate anti-CCP antibody as a predictor of the disease course 72 patients with early rheumatoid arthritis (disease duration