Akut iskemik inmeli hastalarda eritrosit dağılım genişliği: Geriye dönük on yıllık analiz
Red cell distribution width in patients with acute ischemic stroke: Retrospective analysis of ten years
  1. Tez No: 936777
  2. Yazar: GÜLSÜM ASLI TATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KAYIM YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş ve Amaç: İnme tüm dünyada en önde gelen morbidite ve mortalite nedenlerinden biridir. İskemik inme gelişiminde ve inme sonrası sekonder tamir süresinde inflamasyonun rolü bilinmektedir. Eritrosit dağılım genişliği (RDW) eritrosit hacmindeki değişimin bir ölçüsüdür, tam kan sayımının bir parçası olarak akım sitometri ile kolay ve ucuz bir şekilde belirlenen bir parametredir. RDW, inflamatuar sürecin göstergesi olarak hem tromboza yatkınlık yaratarak iskemik inme riskini artırabilir hem de iskemik inme sonrası olumsuz prognozla ilişkili olabilir. Bu çalışmanın amacı akut iskemik inmeli hastalarda RDW'nin prognoz, inme şiddeti ve türü, mortalite ile ilişkisini değerlendiren veriler elde etmek ve RDW'nin prognozu öngörmede kolay erişilebilir ve düşük maliyetli bir biyobelirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemekti. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 01.01.2013-01.01.2023 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Kliniği'nde yatırılarak tetkik ve tedavi edilen 1.736 akut iskemik inme hastası dahil edildi. Akut iskemik inme başlangıcından sonraki ilk 24 saat içerisinde elde edilen ilk tam kan sayımı tetkikindeki RDW değeri yüzde (%) olarak kaydedildi. Ayrıca diğer tam kan sayımı parametreleri, kan şekeri, eritrosit sedimantasyon hızı (ESH), C-reaktif protein (CRP), kan üre azotu (BUN), kreatinin, vitamin B12, folat, LDL, HDL, trigliserit (TG), hemoglobin A1C (HbA1C), yoğun bakım ünitesi (YBÜ) yatışı, intravenöz trombolitik tedavi (IVT) alma durumu, Trial of Org 10172 in Acute Stroke Treatment (TOAST) klasifikasyonuna göre inme alt tipi ve hastane içi mortalite durumu kaydedildi. Atrial fibrilasyon (AF), hipertansiyon (HT), diyabetes mellitus (DM), koroner arter hastalığı (KAH), hiperlipidemi (HL) ve geçirilmiş inmeyi içeren komorbid hastalıklar belirlendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların ortanca yaşları 72 idi. Hastaların %47,5'i kadındı. Hastaların %28,6'sında AF, %50,2'sinde HT, %29'unda DM, %28,2'inde KAH, %6,7'sinde HL ve %15,1'inde geçirilmiş inme mevcuttu. TOAST klasifikasyonuna göre inme alt tipleri dağılımı şu şekildeydi: %11,8 büyük arter aterosklerozu, %29,7 kardiyoembolizm, %1,2 laküner, %4,7 diğer tanımlanmış nedenlere bağlı, %52,7 kriptojenik (%4,6 birden fazla nedene bağlı, %18,6 kaynağı belirlenemeyen embolik, %29,5 yetersiz tetkik nedeniyle sınıflandırılamayan) inme. 97 hastaya (%5,6) IV tPA tedavi uygulandı. 421 hasta (%24,3) YBÜ'ne yatırıldı. 187 hastada (%10,8) hastane içi mortalite mevcuttu. Kadın hastalarda, kardiyoembolizm alt tipinde, AF ve KAH olan, YBÜ yatan ve hastane içi mortalitesi olan hastalarda RDW değerlerinin daha yüksek olduğu belirlendi. RDW ile nötrofil lenfosit oranı, platelet, ESH, CRP, BUN ve kreatinin değerleri arasında pozitif yönlü, lenfosit, hemoglobin, hematokrit, LDL, HDL ve TG değerleri arasında negatif yönlü korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Stroke is one of the leading causes of morbidity and mortality worldwide. Inflammation is known to play a role in the development of ischemic stroke and the secondary repair process following stroke. Red cell distribution width (RDW) is a measure of variation in red blood cell volume and can be easily and inexpensively determined as part of a complete blood count using flow cytometry. RDW, as an indicator of the inflammatory process, may both increase the risk of ischemic stroke by creating a predisposition to thrombosis and may be associated with an unfavorable prognosis after ischemic stroke. The aim of this study was to obtain data evaluating the relationship of RDW with prognosis, stroke severity and subtype, and mortality in patients with acute ischemic stroke, and to determine whether RDW can be used as an easily accessible and low-cost biomarker for predicting prognosis in patients with acute ischemic stroke. Materials and Methods: This study included 1,736 patients who were admitted to the Neurology Department of Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine and diagnosed with acute ischemic stroke between January 1, 2013 and January 1, 2023. The RDW value, as a percentage, was recorded from the first complete blood count obtained within the first 24 hours after the onset of acute ischemic stroke. The other parameters of complete blood count, blood glucose, erythrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein (CRP), blood urea nitrogen (BUN), creatinine, vitamin B12, folate, LDL, HDL, triglycerides, hemoglobin A1C (HbA1C), intravenous thrombolytic (IVT) use, intensive care unit (ICU) admission, stroke subtypes according to the Trial of Org 10172 in Acute Stroke Treatment (TOAST) classification, and in-hospital mortality status were also recorded. Comorbid diseases including atrial fibrillation (AF), hypertension (HT), diabetes mellitus (DM), coronary heart disease (CHD), hyperlipidemia (HL) and past stroke were determined. Resuls: The median age of the patients included in the study was 72.00 years; 47.5% of the patients were female. The distribution of the comorbid conditions was as follows: 28.6% had AF, 50.2% HT, 29% DM, 28.2% CHD, 6.7% HL, and 15.1% past stroke. The distribution of stroke subtypes according to the TOAST classification was as follows: 11.8% large artery atherosclerosis, 29.7% cardioembolism, 1.2% lacunar, 4.7% stroke due to other defined causes, and 52.7% cryptogenic stroke (4.6% two or more causes identified, 18.6% embolic stroke of undetermined source, 29.5% incomplete evaluation). 97 patients (5.6%) were treated with IVT. 421 patients (24.3%) were admitted to ICU. 187 (10.8%) patients expired during hospitalization. Female sex, cardioembolic stroke subtype, AF and CHD were associated with higher RDW values. RDW values were positively correlated with neutrophil to lymphocyte ratio, platelet count, ESR, CRP, BUN and creatinine levels and negatively correlated with lymphocyte, hemoglobin, hematocrite, LDL, HDL and TG levels.