Tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastalarda sessiz miyokardial iskeminin gösterilmesinde toe brachial indeksinerken prediktör olarak önemi
The importance of the toe brachial index as a predictor of silent myocardial ischemia in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 728579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU BÖYÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve amaç:Kalp damar hastalıkları dünyadaki en sık ölüm nedenidir. Diyabetesmellitus(DM) da kalp damar hastalığına yol açan nedenler arasında ilk sıradadır. Araştırmacılar tarafındankalp damar hastalığıaçısından yüksek riskesahip bireyleri saptamak için Framingham gibiskorlamalargeliştirilmiştir. İskemik kalp hastalığında mortaliteyi ve morbiditeyi azaltmak için erken tanı ve tedaviçok önemlidir.Tanı için kullanılan invaziv yöntemler riskli ve pahalı olup,kolay uygulanabilirdeğildir. Bu nedenle daha basit yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Toebrachial index (TBI) preiferik arter hastalığında giderekdaha sık kullanılan nispeten yeni bir yöntemdir.Tip 2 diyabetesmellitus tanılı hastalarda TBI'nın sessiz kardiyak iskemiyi öngörmede yerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesinde kardiyoloji ve iç hastalıkları polikliniğinde takipli MPS çekilmiş 46DM tanılı ve 34 DM tanısı olmayan hasta dahil edildi.Koroner arter hastalığı (KAH), periferik arter hastalığı (PAH), serebrovasküler hastalığı (SVH), yaşamı tehdit eden hastalığı ve tipik göğüs ağrısı olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların tümünde normal böbrek fonksiyon testleri, normal EKO ve istirahat EKG bulgusu vardı. Hastaların demografik verileri, diyabet süresi, sigara öyküsü, kullandıkları ilaçlar, vücut kitle indeksi (VKİ), HOMA-IR indeksi, sistolik ve diyastolik kan basıncı ölçümleri yapıldı. TBI ölçüldü. Açlık kan şekeri, hemoglobin A1C düzeyleri (HbA1c), lipid parametrelerinden total kolesterol, HDL, LDL ve trigliserid düzeyleri, C peptid, insülin düzeyi not edildi. Diyabetik nefropati tayini spot idrarda mikroalbümin/kreatinin oranı ilediyabetik retinopati ve diyabetik nöropati tanısı olup olmadığı önceki muayene ekranlarına bakılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada DM tanılı hastalarda VKİ ortalaması daha yüksek saptandı. Gruplar arasında istatistiksel anlamlı düzeyde fark görüldü(p0,05). Hastaların DM ve iskemi durumları ile laboratuvar ortalamaları arasında istatistiksel anlamlı düzeyde bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Ölçülen TBI ile yaş, DM süresi, VKİ,LDL düzeyi, HDL düzeyi, sigara kullanımı, AKŞ, HOMA-IR ve kan basıncı ortalamaları arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05).Çalışmaya katılanlardan TBI≥0,7 olanların HbA1c ortalaması yüksek, T.
Özet (Çeviri)
Aim:Cardiovascular diseases are the most common cause of death in the world. Diabetes mellitus (DM) is also the leading cause of cardiovascular disease. Scorings such as Framingham have been developed by researchers to identify individuals at high risk for cardiovascular disease. Early diagnosis and treatment are very important to reduce mortality and morbidity in ischemic heart disease. Invasive methods used for diagnosis are risky and expensive and not easily applicable. Therefore, simpler methods are needed. Toe brachial index (TBI) is a relatively new method that is increasingly used in peripheral artery disease. We aimed to evaluate the role of TBI in predicting silent cardiac ischemia in patients with type 2 diabetes mellitus. Materials and methods:Included were 46 patients with a diagnosis of diabetes mellitus and 34 patients without a diagnosis of diabetes mellitus, between the ages of 35-85years, who applied to the cardiology and internal medicine outpatient clinic, whose myocardial perfusion scintigraphy was taken.The patients who have coronary artery disease, peripheral artery disease, cerebrovascular disease, life-threatening disease and typical chest pain did not include to the study.All patients had evidence of normal kidney function tests, normal echo and resting ECG.Demographic data of patients, duration of diabetes, smoking history, medications that used, body mass index (BMI), HOMA-IR index, systolic and diastolic blood pressure measurements were made.Toe brachial index was measured.Fastingblood glucose, hemoglobin A1C levels, from lipid parameters total cholesterol, HDL, LDL and triglyceride levels, c peptide and insulin levels were noted.Diabetic nephropathy determination was evaluated with the microalbumin/creatinine ratio in spot urine, and whether there was a diagnosis of diabetic retinopathy and diabetic neuropathy by looking at the previous examination screens. Results: In the study, the mean BMI was found to be higher in patients with a diagnosis of DM. Meaningful differences were shown between the groups as statistically (p0,05).Significant relationship was not detected as statistically between the DM and ischemia status of the patients and the laboratory averages(p>0,05).There was not detected to significant relationship as statistically between the measured TBI and age, DM duration, BMI, LDL level, HDL level, smoking, FPG, HOMA-IR and averages of blood pressure (p>0,05). Among those included in the study, the frequency of having TBI ≥0.7 was found to be significantly higher in those with neuropathy, but no correlation was found with other variables.Among the patients with TBI≥0.7, the mean HbA1c was found to be high, and the mean of T.