Karpal tünel sendromunda ayna tedavisinin etkinliğinin araştırılması
- Tez No: 728578
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU DUYUR ÇAKIT, DOÇ. DR. SEÇİL VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hafif veya orta dereceli karpal tünel sendromu (KTS) tanısı olan hastalarda ayna tedavisinin klinik bulgular, ağrı, fonksiyonellik, dizabilite, yaşam kalitesi ve pinç kuvveti üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan, gönüllü olarak aydınlatılmış onam formunu imzalayan toplam 50 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastalar farklı bir araştırmacı tarafından kapalı zarf usulüne göre randomize edilerek iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da gece tam zamanlı, gündüz mümkün olabildiğince uzun süreli kullanılacak volar destekli el-el bilek splinti verildi. Birinci gruba (ayna tedavisi grubu) fizyoterapist eşliğinde ayna ile karşı ele median sinir kaydırma egzersizleri, fleksör tendon kaydırma egzersizleri, önkol-el bileği ve parmaklara eklem hareket açıklığı egzersizleri ve ince motor becerilere yönelik egzersizler yaptırıldı. İkinci gruba (konvansiyonel tedavi grubu) ise aynı egzersiz programı etkilenen ele ayna eşliği olmaksızın uygulandı. Çalışmaya katılan tüm hastalara, hastanede fizyoterapist eşliğinde haftada 5 gün toplam 10 seans tedavi aldıktan sonra 4 hafta boyunca her gün aynı egzersizler ev programı şeklinde verildi. Tüm hastalara sistemik muayene kas iskelet sistemi muayenesi ve nörolojik muayene yapıldı. KTS' ye yönelik olarak tinnel testi, phallen testi, ayrıntılı üst ekstremite duyu ve motor muayenesi, tenar atrofi değerlendirmesi, el kavrama ve parmak kavrama kas güçleri, pinçmetre ile lateral kavrama gücü (kilogram cinsinden) tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirildi. Hastaların ağrı değerlendirmeleri 0-10 santimetre vizüel analog skala (Vizüel Analog Skala) skoru ile, semptom şiddeti ve fonksiyonel durum değerlendirmeleri Boston Karpal Tünel Anketi (BKTA) ile, üst ekstremite bozukluklarında fiziksel özür ve semptomları Quick DASH (Kol, Omuz ve El Sorunları Hızlı Anket) ile, uyku kalitesi değerlendirmesi Pittsburgh uyku kalitesi indeksi (PUKI) ile, lateral kavrama kuvveti değerlendirmesi pinçmetre ile ve hastaların yaşam kalitesi değerlendirmesi Short Form-12 (SF-12) ile yapıldı. Bulgular: Her iki grubun demografik verileri benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to evaluate the effect of mirror therapy on clinical findings, pain, functionality, disability, quality of life and pinch strength in patients with mild or moderate carpal tunnel syndrome (CTS). Material and Method: A total of 50 patients who met the inclusion criteria and signed the voluntary informed consent form were included in our study. The patients were randomized according to the closed-envelope method by a different researcher and divided into two groups. Both groups were given volar supported hand-wrist splints to be used full-time at night and as long as possible during the day. In the first group (mirror therapy group), median nerve gliding exercises for the opposite hand with the mirror, flexor tendon gliding exercises, forearm-wrist and finger joint range of motion exercises and exercises for fine motor skills were performed under the guidance of a physiotherapist. In the second group (conventional treatment group), the same exercise program was applied to the affected hand without mirror accompaniment. After receiving a total of 10 sessions of treatment, 5 days a week, in the hospital, all the patients participating in the study were given the same exercises every day as a home program for 4 weeks. All patients underwent systemic examination, musculoskeletal examination and neurological examination. For CTS, tinnel test, Phallen test, detailed upper extremity sensory and motor examination, thenar atrophy evaluation, hand grip and finger grip muscle strength, lateral grip strength (in kilograms) with a pinchmeter were evaluated before and after treatment. Pain assessments of the patients were evaluated with 0-10 centimeter visual analog scale (Visual Analog Scale) score, symptom severity and functional status assessments were made with Boston Carpal Tunnel Questionnaire (BCTA), physical disability and symptoms in upper extremity disorders were evaluated with Quick DASH (Arm, Shoulder and Hand Problems). Questionnaire), sleep quality assessment was done with Pittsburgh sleep quality index (PUKI), lateral grip strength assessment was made with pinchmeter, and patients' quality of life assessment was made with Short Form-12 (SF-12). All parameters were evaluated three times at the beginning of the treatment, at the 2nd week and at the 6th week after the start of the treatment. Results: Demographic data of both groups were similar. In the comparisons between the groups before and after the treatment, more improvement was observed in the activity and night VAS pain scores, SF-12 scores, and pinch grip strength in the mirror treatment group compared to the conventional treatment group.