Alzheimer demans hastalığında serum demir, bakır ve selenyum düzeylerinin sağlıklı bireylerle karşılaştırılması
Comparison of serum iron, copper and selenium levels in Alzheimer's disease with healthy individuals
  1. Tez No: 728583
  2. Yazar: SERGÜL ZENGİN
  3. Danışmanlar: UZMAN MUSTAFA ÜLKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde ortalama yaşam sürelerinin artması ile birlikte Alzheimer hastalığı (AH)'nın görülme sıklığı da artmış ve ileri yaş grubunda morbidite ve mortalitesi artan bir hastalık haline gelmiştir. Yaygın kabul edilen görüşlere göre AH beyinde genetik veya çevresel faktörlerin etkisi ile hasarlı proteinlerin biriktiği ve ilerleyici yıkımın görüldüğü dejeneratif bir proteinopatidir. Genetik ve/veya çevresel faktörlerin etkisiyle normal yapıdaki bir hücresel proteinin yapısının değişime uğraması sonucu oligomerleşme ve klirense dirençli hale gelmesi ile oluşan nöropatojen proteinler beyinde birikerek nörodejeneratif hastalıklar (proteinopatiler)'a sebep olmaktadırlar. Bu çalışmada serum Selenyum, Bakır ve Demir düzeylerinin sağlıklı kontroller ile karşılaştırılarak bu eser elementlerin AH ile ilişkisini araştırmayı amaçladık.Gereç ve yöntemler: Araştırmada S.B.Ü Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi' ne ayaktan tanı ve tedavi için başvurmuş NINCDS-ARDRA kriterlerine göre AH'ı tanısı alan 40 yaş üstü hastalar çalışmaya alındı. İnme, ilaç kullanımı veya travma gibi demansa yol açabilecek hastalıklar çalışma dışı bırakıldı. AH tanısı alan 34 hasta ile yaş olarak uyumlu 34 olgu kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Her iki gruptaki olguların serum selenyum, Bakır ve Demir seviyeleri bakıldı. ve her iki grupta referans değer aralıklarına göre düşük, normal ve yüksek olarak gruplara ayrıldı. Demir referans değerler; 33-193 ug/Dl, Bakır referans değerler; 70-150 ug/dL, Se referans değerler; 63-160 ug/L olarak alınmıştır. AH grubuna Standardize edilmiş Mini Mental Test (SMMT) ve Saat çizme testi uygulandı. SMMT skoruna göre hastalar hafif (26-19), orta (19-10) ve ağır (
Özet (Çeviri)
Introduction and objectives: N, with the increase in the average life expectancy and the increase in the incidence of Alzheimer's disease (AD), it has become a disease with increasing morbidity and mortality in the older age group. According to widely accepted views, AD is a degenerative proteinopathy in which damaged proteins accumulate and progressive destruction is seen in the brain with the effect of genetic or environmental factors. Neuropathogenic proteins, which are formed as a result of the change in the structure of a cellular protein in a normal structure due to the effect of genetic and/or environmental factors, become resistant to oligomerization and clearance, and cause neurodegenerative diseases (proteinopathies) by accumulating in the brain. In this study, we aimed to investigate the relationship of these trace elements with AD by comparing serum Selenium, Copper and Iron levels with healthy controls.Materials and methods: In the study, patients over the age of 40 who applied to the S.B.U Erenköy Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital for outpatient diagnosis and treatment and were diagnosed with AD according to NINCDS-ARDRA criteria and had diseases that could lead to dementia such as stroke, drug use or trauma were excluded. Thirty four patients and 34 age-matched healthy control group were recruited. Serum selenium , Copper and Iron levels of the people in both of the groups were measured and they were grouped as normal or lowset according to the reference values . Values of selenium 63-160 ug/L, copper 70-150 ug/Dl, and iron 33-193 ug/dL were accepted. Standardized Mini Mental Test (MMT) and Clock drawing test were applied to the AD group. According to SMMT scores patients were group as mild (26-19), moderate (19-10) and severe (