Mide kanseri nedeniyle opere edilen non-sirotik hastalarda perioperatif komplikasyonların öngörülmesinde MELD-Na skorunun önemi
The importance of MELD-Na score in prediction of perioperative complications in non-cirotic patients operated due to stomach cancer
- Tez No: 728584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAD TATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Gastrektomi, sindirim sisteminin devamlılığını bozmasına ve önemli postoperatif komplikasyonlara neden olmasına rağmen, mide kanserinin küratif rezeksiyonu için sıklıkla tercih edilen bir prosedürdür. Operasyon planlanan hastalarda postoperatif dönemde meydana gelebilecek komplikasyonları öngörmede etkili bir yöntemin olması son derece önemlidir. Bizim bu çalışmada amacımız gastrektomi yapılan hastalarda postoperatif komplikasyonları öngörmede ameliyat öncesi hesaplanan MELD-Na skorunun prediktif bir değere sahip olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 25.12.2020- 01.06.2022 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 18 yaş üzeri ameliyat edilen tüm mide kanserli hastalar dahil edildi. Tüm hastaların MELD-Na skorları ameliyat öncesi 48 saat içinde alınan laboratuvar bulgularıyla hesaplandı. Hastaların perop ya da postop 30 gün içerisinde gelişen (kanama, ileus, yara yeri enfeksiyonu, batın içi apse, evisserasyon, obstrüksüyon, anostomoz kaçağı, pulomer ve kardiyak komplikasyonlar vs.) komplikasyonları takip edildi. Clavien Dindo skorları hesaplandı. Verilerin istatistiksel analizi yapıldı ve univariate analizde anlamlılık saptanan veriler ile multivariate regresyon analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 159 hasta dahil edildi. MELD-Na skoru ≤10 ve >10 olan hastalar karşılaştırıldığında skoru 10'un üzerinde olan hastalarda yara yeri enfeksiyonu gelişimi, postoperatif kanama riski, pulmoner komplikasyonlar, genel komplikasyon durumu, re-operasyon riski gibi komplikasyonların anlamlı şekilde arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Although gastrectomy disrupts the continuity of the digestive system and causes significant postoperative complications, it is a preferred and frequently applied procedure for curative resection of stomach cancer. For operation scheduled patients, an effective method of predicting complications that may occur in the postoperative period is extremely important. In this study we aim to investigate and predict postoperative complications of gastrectomy with MELD-Na score whether it has predictive value or not Materials and Methods: All stomach cancer patients over the age of 18 who had admitted between 25.12.2020 and 01.06.2022 to Istanbul Training and Research Hospital included in this study. MELD-Na scores of all patients were calculated by labratory findings taken within 48 hours before surgery. Preoperative or postoperative complications developed within 30 days (bleeding, ileus, wound infection, intra-abdominal abscess, evisceration, obstruction, anastomosis leakage, pulmonary and cardiac complications etc.) were followed. Clavien Dindo scores were calculated. Univariate and multivariate analyses were performed. Results: 159 patients were included in the study. When the patients with MELD-Na score ≤10 and >10 compared, in patients with a score of higher than 10, postoperative wound infection, post operative bleeding risk, pulmonary complications, general complications, re-operation risk were found to increase significantly. A positive corelation was found between the Clavien Dindo score which used in post operative complication rating and the higher value of MELD-Na score (p=0.046). There was statistically significant data between postoperative complication development and additional diseases. In addition, complications were lower in patients with low pathlogical stage. Conclusion: In this study, it was found that the higher value of MELD-Na score was independent predictive factor for development of complications. The MELD-Na score is easy to calculate method for calculating cheap, fast and objective results, and it is thought that it can help surgeons to determine risk before gastrectomy.