Ankara Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran hastaların COVİD-19 korku düzeyi ve aşı davranışı
COVID-19 fear level and vaccine behavior of patients applied to Ankara City Hospital Family Medicine polyclinic
  1. Tez No: 728582
  2. Yazar: AHMET SERKAN ŞAHİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ŞENCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmamızda Ankara Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran hastaların Covid 19 korku düzeylerini ve aşı davranışlarını belirlemek ve korku düzeyi ile aşı davranışının sosyodemografik özelliklere göre değişimini ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmaya 01.07.2021-31.08.2021 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden hastalar dahil edildi. Çalışmamıza katılmayı kabul eden 412 hastaya sosyodemografik veri anketi ve koronavirüs korku düzeyini ölçen Koronavirüs 19 Fobisi (CP19-S) Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın istatistiği yapılırken tanımlayıcı istatistiklerde numerik veriler ortalama ve standart sapma, katergorik veriler ise sayı ve yüzde olarak verildi. Numerik verilerin dağılımına histogram grafikleri ile bakıldı. Analizlerde numerik veriler değerlendirilirken Man Whitney U testi, One Way Anova testi ve Kruskal Wallis testi kullanıldı. Kategorik verilerin analizinde ki-kare testi ile Fisher's Exact testi kullanıldı. Korelayon yapılırken Pearson korelasyon analizi kullanıldı. P anlamlılık değeri
Özet (Çeviri)
COVID-19 FEAR LEVEL AND VACCINE BEHAVIOR OF PATIENTS APPLIED TO ANKARA CITY HOSPITAL FAMILY MEDICINE POLYCLINIC ABSTRACT Background: In our study, it was aimed to determine the Covid 19 fear levels and vaccine behaviors of patients who applied to Ankara City Hospital Family Medicine Outpatient Clinic and toOur study aimed to determine the Covid 19 fear levels and vaccine behaviors of patients who applied to Ankara City Hospital Family Medicine Outpatient Clinic and reveal the change of in fear levels and vaccine behavior according to sociodemographic characteristics. Methods: Patients who applied to Ankara City Hospital Family Medicine outpatient clinic between 01.07.2021 and 31.08.2021 and agreed to participate in the study were included. Sociodemographic A sociodemographic data questionnaire and Coronavirus 19 Phobia (CP19-S) Scale, which measures the level of fear of coronavirus, was were applied to 412 patients who agreed to participate in our study. While making the statistics of the studyudy's statistics, numerical data were given as mean and standard deviation in descriptive statistics, and categorical data were given as numbers and percentages. Distribution The distribution of numerical data was analyzed with histogram graphs. Man Whitney U test, One Way Anova test and Kruskal Wallis test were used while evaluating numerical data in the analyses. The Chi-square test and Fisher's Exact test were used in the analysis ofto analyze categorical data. Pearson correlation analysis was used while making the correlation. P significance value was accepted as