Erken cumhuriyet dönemi ulus inşa sürecinde kullanılan propaganda yöntem ve uygulamaları
Propaganda techniques and applications used in early republic period nation building process
- Tez No: 728616
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Fransız devrimi ve Sanayi devrimi sonrasında yaşanan gelişmeler Batılı ülkelerin modernleşmesi ve ulus olmaları gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti de ulus devlet inşa sürecini çok geçmeden başlatmıştır. Bu çalışma, ulus inşa sürecinin başarılı olabilmesi adına erken Cumhuriyet dönemi Türkiye'sinde kullanılan propaganda uygulamalarını ve bu uygulamaların sonuçlarını ele almaktadır. Türkiye, yeni kurulmuş bir devlet olarak ulus-inşa sürecinin başarılı olması adına önemli politikalar geliştirmiş ve bu politikaları ciddi bir şekilde uygulamıştır. Bunun temel sebebi ise kabul edilen yeni rejimin, çok uluslu bir yapı olan İmparatorluktan doğması ve özellikle“Türk Ulusu”kavramı çerçevesinde tek-ulus yaratma amacında olmasıdır. Bu nedenle ulus devletin inşa sürecinin başarılı bir şekilde amacına ulaşması adına birçok yöntem ve teknik kullanılmıştır. Bunların başında ise propaganda faaliyetleri gelmektedir. Dönemin koşulları göz önünde bulundurulduğunda gazete, radyo gibi kitle iletişim araçlarının yanında tiyatro, sinema ve ders kitapları, sloganlar, marşlar vb. araçlar da kullanılarak güçlü bir ulus inşa edilme amacı güdülmüştür. Bu araştırmanın temel sorusu, bu dönem içerisinde kullanılan propagandaların ne şekilde ve hangi araçlarla gerçekleştirilmiş olduğunu tespit etmektir. Neslin bir kısmının, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılıkları devam ederken bir kısmının da yeni devrimlere tepki duyan kişiler olması söz konusu olmuştur. Dolayısıyla hangi tür propaganda araçlarının nasıl kullanılmış oldukları bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The developments after the French Revolution and the Industrial Revolution revealed that Western countries needed to modernize and become a nation. The newly established Republic of Turkey soon started the nation-state building process. This study deals with the propaganda practices used in the early Republic period Turkey and the results of these practices in order for the nation-building process to be successful. As a newly established state, Turkey has developed important policies for the success of the nation-building process and implemented these policies seriously. The main reason for this is that the accepted new regime emerged from the Empire, which was a multinational structure, and it aimed to create a single-nation, especially within the framework of the concept of“Turkish Nation”. For this reason, many methods and techniques have been used in order to successfully achieve the purpose of the nation-state building process. The first of these is propaganda activities. Considering the conditions of the period, in addition to mass media such as newspapers, radio, theatre, cinema and textbooks, slogans, marches etc. It was aimed to build a strong nation by using these tools. The main question of this research is to determine how and with which tools the propagandas used in this period were carried out. While some of the generation continued to be loyal to Atatürk's principles and revolutions, some of them were people who reacted to the new revolutions. Therefore, the main subject of this study is which types of propaganda tools and how they are used.