Exploring e-reading experiences and its impact on sixth grade EFL student's reading comprehension, motivation, reading time, and digital attitude levels
6. sınıf yabancı dil olarak ingilizce sınıflarında elektronik okuma deneyimlerinin okuduğunu anlama, motivasyon, okuma süresi, ve dijital tutum düzeylerine etkisi
- Tez No: 728615
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN KARADENİZ ORAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, İstanbul'daki bir devlet okulunda 6. sınıfta yabancı dil olarak İngilizce dersi öğrencilerinin elektronik ortamda okumalarının, okuduğunu anlama becerileri, okuma zamanı, dijital tutum, ve motivasyonu üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu iç içe geçmiş karma yöntemli yarı deneysel çalışmada, veriler okuduğunu anlama, okuma zamanı, motivasyon ve dijital tutum ölçeği, eğitmen yansıtıcı notları, odak grup görüşmeleri, ve gözlem alanı notları elde edilmiştir. Bu derslerde kullanılan hikaye kitapları ingilizce hikaye kitabı veri tabanından, en çok beğenilen kitaplar incelenerek seçilmiştir. Katılımcılar dört farklı sınıfta öğrenim gören yabancı dil olarak İngilizce dersinin öğrencileri (N = 96) ve dört İngilizce öğretmenidir (N = 4). Kontrol grubu geleneksel rehberli basılı kitap programına maruz kalırken, her bir deney grubunda sırayla oyunlaştırılmış elektronik okuma, kişiselleştirilmiş elektronik okuma ve pdf elektronik okuma programları uygulanmıştır. Sonuçlar önemli bulgulara işaret etmektedir: kişiselleştirilmiş/ oyunlaştırılmış elektronik kitap okuma ortamlarına maruz kalan öğrenciler, akademik amaçlarla elektonik kitap okumaya karşı daha olumlu dijital tutum geliştirmiştir. Elektronik kitap okuma uygulanması kullanan öğrencilerin daha yüksek dijital tutum ile sonuçlandığını, ve okuduğunu anlamanın gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Oyunlaştırılmış e-kitap okumanın dış okuma motivasyonu üzerinde olumlu etkisi olurken, kişiselleştirilmiş e-kitap okumanın öğrencilerin içsel okuma motivasyonu üzerinde pozitif etkisi olduğuna ulaşılmıştır. Çalışma ayrıca öğrencilerin ekrandan hikayeleri okurken daha az zaman harcadıklarını göstermiştir. Her ne kadar yabancı dil olarak ingilizce genel okuduğunu anlama performansları arasında fark çıkmasa da, pdf elektronik kitap okumasını kullanan öğrenciler kelime dağarcığında diğer gruplara göre daha anlamlı fark elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to determine the influences of electronic book reading on reading comprehension skills, reading time, digital attitude, and reading motivation of sixth grade in English as a Foreign Language students at a state school in Istanbul, Turkey. In this embedded mixed methods quasi-experimental study, data were gathered through pre-post-tests of reading comprehension, reading time, reading motivation scale, and digital attitude scale, researcher field notes, instructor reflective journals, and focus group interviews with the students. The reading texts which were used in these lessons were chosen from a database in accordance with the findings of the English Proficiency Exam, which was administered before the implementation. The participants were 96 sixth grade EFL students from four different classes and four EFL teachers. One class was selected as control (N= 24) and three groups were chosen as experimental groups (N = 72). The control group was exposed to guided printed book instruction, whereas each experimental group received different mediums such as guided gamified electronic book reading, personalized electronic book reading, and PDF electronic book reading. Results indicated one significant finding: the students who were exposed to the personalized /gamified electronic book reading environments had more positive attitudes towards technology integration for academic purposes than towards the overall experience with the learning environment. The obtained results illustrated that the implementation of e-book reading resulted in a higher digital attitude, whereas reading comprehension showed no significant difference between groups. Participant students claimed that they preferred to read in their free time the printed version of the books as the sense of ownership that the printed text storybooks offered. Gamified e-book reading had a positive influence on the external reading motivation whereas personalized e-book reading had a positive influence on the internal reading motivation of the learners. The study also showed that students spent less time while reading the stories from the screen. Although overall reading comprehension scores in English as an EFL environment were similar, students using the pdf electronic book reading had greater achievement in learning vocabulary than other groups.