Çocukluk çağı travmaları ve flört şiddeti arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğü ve çelişik duygulu cinsiyetçiliğin aracı rolü
The mediating roles of emotion dysregulation and ambivalent sexism in the relationship between childhood trauma and dating violence
  1. Tez No: 728620
  2. Yazar: YAĞMUR TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. AYŞE REYYAN BİLGE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Araştırmada flört şiddeti ile çocukluk çağı travmaları, çelişik duygulu cinsiyetçilik ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 18-30 yaş arasında 1222 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama aşamasında Çatışmaların Çözümüne Yaklaşım Ölçeği (ÇÇYÖ), Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (ÇRTÖ), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği- Kısa Form (DDGÖ-16) ve Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik (ÇDCÖ) kullanılmıştır. Hem flört şiddetine maruz bırakma hem de flört şiddetine maruz bırakılma ile çocukluk çağı travmaları, duygu düzenleme güçlüğü ve çelişik duygulu cinsiyetçilik arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Çocukluk çağı travmaları, çelişik duygulu cinsiyetçilik ve duygu düzenleme güçlüğünün flört şiddetini yordama gücünü anlamak amacıyla Çoklu Hiyerarşik Regresyon Analizi yürütülmüştür. Flört şiddetine maruz bırakmayı yordayan değişkenler cinsel istismar ve fiziksel ihmal, düşmanca cinsiyetçilik, dürtü ve açıklık olarak sıralanmaktadır. Flört şiddetine maruz bırakılmayı yordayan değişkenler ise çocukluk duygusal istismar, düşmanca cinsiyetçilik, açıklık ve stratejiler olarak sıralanmaktadır. Daha sonra duygu düzenleme güçlüğü ve çelişik duygulu cinsiyetçiliğin aracı rolünü değerlendirmek amacıyla Paralel Çoklu Aracı Değişken Analizi yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre çocukluk çağı travmalarının flört şiddetini yordamasında duygu düzenleme güçlüğü ve çelişik duygulu cinsiyetçiliğin aracı rol oynadığı bulunmuştur. Araştırmanın bulguları alanyazın çerçevesinde tartışılmış ve değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the relationships between dating violence, childhood trauma, ambivalent sexism and emotion dysregulation have been investigated. The sample consisted of 1222 participant aged between 18-30. The Revised Conflict Tactics Scale (CTS-2), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), The Difficulties in Emotion Regulation Scale- Brief Form (DERS-16), The Ambivalent Sexism Inventory were used in the study. The relationships between dating violence perpetration and dating violence victimization with childhood trauma, ambivalent sexism and emotion dysregulation have been investigated. Multiple hierarchical regression analysis was used to test the variables of childhood trauma, ambivalent sexism and emotion dysregulation. Sexual abuse, physical neglect, hostile sexism, impulse and clarity predicted dating violence perpetration. Emotional abuse, hostile sexism, clarity and strategies predicted dating violence victimization. Then parallel multiple mediator analysis was conducted to evaluate the role of emotion dysregulation and ambivalent sexism as mediators. Results indicated that emotion dysregulation and ambivalent sexism have a mediator role in the relationship between childhood abuse and dating violence. These findings are discussed and evaluated within the scope of related literature.