Tau-fluvalinat'a maruz kalan Daphnia magna'da oksidatif stres düzeyinin belirlenmesi
  1. Tez No: 728621
  2. Yazar: KÜBRA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE TATAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Son yıllarda pestisit kullanımı ciddi oranda artmış ve bu artış pestisitlerin canlılar üzerindeki zararlı etkilerindeki artışı da beraberinde getirmiştir. Sentetik bir piretroid olan Tau-fluvalinat'ın Daphnia magna'daki oksidatif stres düzeyinin tespiti bu tez çalışmasının amacını oluşturmaktadır. Bu amaçla canlı materyalini oluşturan D. magna örnekleri farklı konsantrasyonlar da pestisit içeren ortamlarda ile 24 ve 96 saat süre ile çalışılmıştır. Fluvalinat'ın oksidatif etkilerini belirlemek için süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (KAT), Glutatyon S-transferaz (GST) enzim aktiviteleri ve Glutatyon (GSH) ve malondialdehid (MDA) düzeyleri tespit edilmiştir. SOD aktiviteleri 24 saat sonrasında C grubu hariç tüm gruplarda azalmıştır ve 96 saat sonrasında C grubu hariç tüm gruplarda artmıştır. Bu azalma 24 saat sonrasında A ve B gruplarında istatistiksel olarak anlamlı (p0.05). 96 saat sonrasında ise SOD seviyesindeki artış ve azalışlar tüm gruplarda anlamlı olarak saptanmıştır (p0.05) C grubunda ise anlamsız olarak gözlenmiştir (p>0.05). 96 saat sonrasında ise KAT seviyesindeki azalışlar tüm gruplarda anlamlı olarak saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of pesticides has been increasing consciously, but this use is unconsciously damaging to organisms. Determination of the oxidative stress level of Fluvalinate, a synthetic pyretroid on Daphnia manga is the purpose of this study. For this purpose, individuals of D. magna which make up living materials were studied at different concentrations for 24 and 96 hours. To determine oxidative effects of Fluvalinate, Superoxide Dismutase (SOD), Catalase (CAT) and Gluthathion S-Transferase (GST) enzyme activities and levels of Glutathion (GSH) and Malondialdehyde (MDA) were detected. SOD activities decreased in all groups except group C after 24 hours and increased in all groups except group C after 96 hours. This decrease was statistically significant (p0.05). After 96 hours, increases and decreases in SOD levels were found to be significant in all groups (p0.05). After 96 hours, decreases in CAT levels were found to be significant in all groups (p0.05).