Türk Ceza Hukukunda cürüm eşyası
Criminal thing
  1. Tez No: 72863
  2. Yazar: F. ÖZCAN TOKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Türk hukukunda cürüm eşyası adlı tez, TCK 512 nci madde de tanımlanmış bulunan“cürüm eşyasını satın almak ve saklamak suçu”nun ceza hukukuyla sınırlı kalmak üzere, tamamen Türkçe kaynaklardan yararlanılarak, her yazı, rapor veya ciddi bir araştırmanın, günün birinde birilerinin isteklerini karşılayarak işine yarayacağı düşüncesinden hareketle gerçekleştirilmiş bir çalışmadır. 8u çalışmada, cürüm eşyasını satın almak ve saklamak suçu belirli bir sıralama içersinde incelenmiştir. Buna göre; Konu üç ana başlık altında ele alınmış, birinci bölümde kavram, ceza hukukuna hakim olan ilkeler, yakın suçlardan farkı, tarihçe üzerinde durulmuş, ikinci bölümde Türk ceza hukukunda cürüm eşyasını satın almak ve saklamak suçunun genel olarak incelenerek, bu suçun unsurları, suçun yaptırımı ve suça tesir eden sebepler ile suçun özel gerçekleşme şekilleri üzerinde durulmuş ve son olarak üçüncü bölümde de cürüm eşyasını satın almak ve saklamak suçunun muhakemesi incelenmiştir. Tez çersinde halen yürürlükte bulunan TCK 512 nci maddenin dışında, T.C.K. da dolayısıyla cürüm eşyasını satın almak ve saklamak suçunda da değişiklik yapacak olan 1997 T.C.K. tasarısına da ilgili bölümlerde değinilmiş bulunmaktadır. Türk ceza hukukunda cürüm eşyasının TCK 296 dışında uygulama alanı bulduğu, cürüm eşyasını satın almak ve saklamak suçunun tanımlanıp yaptırımlandığı T.C.K. 512 nci madde içersinde yer alan paranın, suç eşyasının, itiyadın, bilerek tabirinin açık tanımının yapılmamış olması nedeniyle, bu konuda oluşan tartışmalar, uygulamadaki durum, özellikle kuyumculuk sektörünün bu suçla ilgili olarak gerçekleştirilen uygulamalar konusunda yaşadıktan sorunlar ayrı ayrı incelenip, madde metni içersinde değerlendirilerek belli sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis of“Criminal thing in the Turkish law”; within the limits of the Criminal Law of“Receiving and keeping criminal thing”defined in the T.C.K. 512 Th. article, is a study which has been made so that each writing, each report or any serious research, completely based on Turkish sources, can one day meet someone's requirements. In this work, the crime of Receiving and keeping criminal thing is a searched in a certain sequence, according to this; The subject is handled under three main titles, In the first part, the concept, the dominating principles in the criminal law, the difference from the similar offences and the brief historical account are mentioned; in the second part, by generally looking at the crime of receiving and keeping criminal thing in the Turkish law, the elements of this crime, the sanctions and the reasons causing to commit a crime are steessed, and finally in the third part, to judge the offense of receiving and keeping stolen goods is discussed. In the thesis, except for the valid T.C.K. 512 Th. article, the draft of proposed 1997 T.C.K., which will change the crime of receiving and keeping criminal thing, is also mentioned in the related parts. Since the definitions the“money”,“criminal thing”,“the habit”and“consciously”are not clearly made in the T.C.K. 512 the article in which the crime of receiving and keeping criminal thing is defined and enforced and where criminal thing in the Turkish Criminal law is practiced out of T.C.K. 296, it comes to a conclusion by examining the discussions about this topic, the status being in force, the matters specifically in the sector of jewelry one by one, and by evaluating in the text of the articles