IMO MARPOL 73/78 Konvensiyonu'nun Türkiye'deki marina ve yatlarda uygulanışı
Compliance of the marinas and yachts in Turkey with the rules of IMO-MARPOL 73/78 Conventions
  1. Tez No: 72864
  2. Yazar: MUSTAFA KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ö. BAYBARS TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Bu çalışmada marinaların ve yatların denizlerin kirletilmesindeki rolleri incelenmekte, marina ve yat kaynaklı deniz kirlenmesini önleme yolları araştırılmaktadır. Uluslararası Denizcilik Örgütü' nün (IMO)“Denizlerin Gemilerden Kirletilmesinin Önlenmesine ilişkin Uluslararası Sözleşmesinin (MARPOL 73/78) marinaları ve yatları ilgilendiren kurallarının, genelde marina ve yatlarda özelde Türkiye'deki marinalarda ve yatlarda etkin bir şekilde uygulanması için öneriler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem olarak, Türkiye'deki marina ve yatlarda anket uygulama yolu seçilmiştir. Anketin kapsamım MARPOL 73/78' in marina ve yatları ilgilendiren kuralları, Florida Temiz Marina Programı ve ABD Çevre Koruma Kurumu' nun yirmibeş marina üzerinde yaptığı alan çalışmasının ilgili bölümleri oluşturmaktadır. Çalışma, marinaların ve yatların denizlerin kirlenmesinde önemli payları bulunduğunu, bu kirliliğin en aza indirilmesinin de önerilen uygulamaların etkin bir şekilde yerine getirilmesiyle mümkün olabileceğini ortaya koymaktadır. Önerilen uygulamaların Türkiye'deki marinalarda yaşama geçirilme durumuna ilişkin bulguların sonuçlan şu şekilde özetlenebilir: ”Temiz Marina" oluşturmak için ayrıca programlar geliştirilmemektedir; katı atıklara ve tehlikeli sıvı atıklara ilişkin doğru uygulamalara yeterince önem verilmemektedir; konumlandırılma aşamasında çevreye zarar verme ve sualtı bitki örtüsü gibi duyarlılık gerektiren konularda gerekli duyarlılık gösterilmemektedir; deniz kirliliğini önlemeye ilişkin bölgesel ve/veya ulusal kurumlarca marinaların yönlendirilmeleri çok yetersiz kalmaktadır. Türkiye'deki yatlara ilişkin bulgular ise su sonuçlan ortaya çıkarmıştır: Plastik dışı malzeme ile yeniden kullanılabilir malzeme kullanımı yaygın değildir; bakım işlemlerinde atık üretiminin azaltılması için önerilen uygulamalara özen gösterilmemektedir; atık toplama ve sınıflandırma uygulamaları kurallarına uyulmamaktadır; denize atık bırakma kuralları yeterince bilinmemektedir. Çalışmanın ekinde sunulan marina ve yatlara yönelik anket formları, konuya ilişkin tüm doğru uygulamaları içermeleri açısından birer el kitapçığı özelliğindedirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to examine the roles of marinas and yatchts in polluting seas and search for efficient means of minimizing and/or eliminating this pollution.lt also aims to present certain proposals enabling and encouraging marinas and yachts in general, the ones operating in Turkey in particular, to thoroughly comply with the relevant rules of MARPOL 73/78. The metod used in this study comprises two different sets of questionnaires addressed to the marinas and yachts operating in Turkey. The contents of the questionnaires include the relevant rules of MARPOL 73/78, as well as the relevant parts of the Florida Clean Marina Program and the study carried out by the US Environmental Protection Agency on twenty five marinas. The study has found out that marinas and yachts have considerable roles in sea pollution and also that this pollution can be decreased and/or eliminated by complying with the proposed measures. The findings about the level of compliance of the marinas operating in Turkey underline the following points: The marinas in Turkey have not developed certain programs exclusively for preventing sea pollution; they have not complied with the proposed measures in handling solid wastes and hazardous liquid wastes; they have not taken into consideration the important factors as damaging the environment and the acquatic habitat during the site selection; and they have not made efficient use of the contributions from the regional and/or national institutions whose main mission should be to prevent pollution. The findings about the compliance of the yachts operating in Turkey indicates that the level of using reusable and other than plastic materials, handling the maintenance and repair wastes and collecting and classifying wastes properly has been found below the tolerable point These findings also show that the yacht owners /operators are not familiar with the rules about discharging wastes into the sea. The questionnaires can be used as guidelines since they include all the best management practices proposed.