The Effect of Addition of Herbs and Spices on the Glycemic Index of Rice during Cooking
Pişirme Sırasında İlave Edilen Bitki ve Baharatların Pirincin Glisemik İndeksine Etkisi
  1. Tez No: 728636
  2. Yazar: BEGARD NAJMALDEEN SADEQ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, Irak'ın kuzeyinde (Duhok ili Akre ilçesi) yer alan iki farklı pirinç çeşidinin (Kısa taneli ve Sadri (Uzun taneli)) pişirme sırasında bitki ve baharat ilavesinin glisemik indeksi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Pirinç örnekleri kimyasal, fiziksel, fonksiyonel özellikler, taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri, duyusal özellikleri ve glisemik indeks değerlerine göre değerlendirilmiştir. Pişmemiş uzun taneli pirincin nem, kül ve yağ içeriği Sadri pirincine göre daha yüksek ve önemli ölçüde farklı bulunmuştur (P≤ 0.05). Ancak pişmemiş Kısa taneli pirincin protein ve karbonhidrat içeriği Sadri pirincine göre daha düşük bulunmuştur. Pişmiş Kısa taneli pirincin nem ve kül içeriği Sadri pirincine göre daha yüksek iken, pişmiş Kısa pirincin protein, karbonhidrat ve yağ içeriği Sadri pirincine göre daha yüksek ve farklılıkların önemli olmadığı bulunmuştur (P > 0.05). Pişmemiş Kısa taneli pirincin 1000 tane ağırlığı, yoğunluğu, pH ve kitle yoğunluğu değerleri Sadri pirincine göre daha yüksek bulunmuş ve pirinç çeşitleri arasında önemli farklılıklar elde edilmiştir (P≤ 0.05). Pirinç çeşitlerinin renk testine göre, Kısa taneli pirincin L* değerleri Sadri pirincine göre daha düşük bulunurken, Kısa taneli pirincin a* ve b* değerlerinin Sadri pirincine göre daha yüksek ve daha koyu renkli olduğu görülmüştür. Kısa taneli pirincin su emme indeksi (WAI), suda çözünürlük indeksi (WSI), yağ emme kapasitesi (OAC), köpük kapasitesi (FC), emülsiyon aktivitesi (EA) ve emülsiyon stabilitesi (ES), kısa taneli pirincinkinden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Kısa taneli pirincin kitle yoğunluğu (BD) Sadri pirincinden daha düşük bulunmuş ve emülsiyon stabilitesi ve kitle yoğunluğu dışında tüm fonksiyonel özelliklerin önemli ölçüde farklı olmadığı (P > 0.05) tespit edilmiştir. Kısa taneli pirincin en düşük jelleşme konsantrasyonunun (LGC) (%8), Kısa taneli pirincinkinden (%4) daha düşük olduğu bulunmuştur. Duyusal değerlendirme için, kullanılan farklı bitki ve baharatların ilave yüzdeleri 1, 2, 3, 4 ve %5'tir. Duyusal sonuçlar, %1 tarçın, %2 zerdeçal, %1 kırmızı biber, %2 çörek otu, %3 maydanoz ve %5 dereotu ile hazırlanan kısa taneli ve Sadri pirinci örneklerinin en yüksek puanları aldığını ve tüketiciler tarafından kabul edildiğini göstermiştir. In vivo glisemik indeks sonuçları, Kısa taneli pirince eklenen tüm bitki ve baharatların, kontrollere kıyasla (bitki ve baharatlar içermeyen pişmiş pirinçler) glisemik indeks değerlerini düşürebildiğini göstermiştir. Ancak tarçın, maydanoz ve kırmızı biber, Sadri pirincinin glisemik indeksini biraz düşürmüştür.. Her iki pirinç örneğine bitki ve baharat ilavesi, kırmızı biber ilaveli kısa taneli pirinç dışında tokluk indeksini etkilememiştir. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri, şifalı otların ve baharatların şişmiş nişasta granüllerinin çirişlenmesi üzerindeki etkisini açıkça göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to research the effect of addition of herbs and spices on the glycemic index of two different rice varieties (Short grain and Sadri (Long grain)) located north of Iraq (Akre district in Duhok city) during cooking. The rice samples were evaluated according to the chemical, physical, functional properties, the scanning electron microscopy (SEM) images, sensory scores and glycemic index values. The moisture, ash, and fat content of uncooked Long grain rice was found to be higher than those of Sadri rice and significantly different (P≤ 0.05). But, the protein and carbohydrate contents of uncooked Short grain rice was found as lower than that of Sadri rice. While the moisture and ash content of cooked Short grain rice was higher than those of Sadri rice, the protein, carbohydrate, and fat contents of cooked Short rice were higher than those of Sadri rice, and differences were found to be not significant (P > 0.05). The 1000-kernel weight, density, pH, and bulk density values of uncooked Short grain rice were found to be higher than those of Sadri rice and significant differences between rice varieties were obtained (P≤ 0.05). According to the color test of rice varieties, the L* values of Short grain rice was found to be lower than the Sadri rice, while the a* and the b*values of Short grain rice were higher than Sadri rice indicated that it has a darker color than the Sadri rice. It was found that the water absorption index (WAI), water solubility index (WSI), oil absorption capacity (OAC), foaming capacity (FC), emulsion activity (EA) and emulsion stability (ES) of short grain rice were higher than those of short grain rice. The bulk density (BD) of Short grain rice was found as lower than that of Sadri rice, and all functional properties were found not to be significant different (P > 0.05) except the emulsion stability and bulk density. The least gelation concentration (LGC) of Short grain rice (8%) was found to be lower than that of Short grain rice (4%). For the sensory evaluation, the percentages addition of different herbs and spices used were 1, 2, 3, 4 and 5%. The sensory results showed that Short grain and Sadri rice samples prepared with 1% cinnamon, 2% turmeric, 1% red pepper, 2% black seed, 3% parsley and 5% dill scored the highest rates, and were accepted by consumers. The in vivo glycemic index results indicate that all herbs and spices incorporated to Short grain rice could lower the glycemic index values in comparison to the controls (cooked rices without herbs and spices). But, the cinnamon, parsley, and red pepper was lowered slightly the glycemic index of Sadri rice. The addition of herbs and spices to both rice samples did not affect on satiety index except Short grain rice with added red pepper. The scanning electron microscopy (SEM) images were clearly demonstrated the effect of the herbs and spices on the gelatinization of starch granules which swollen.