Attitudes and approaches of nutrition and dietetic students at different education levels to dietary supplements
Farklı eğitim düzeylerindeki beslenme ve diyetetik öğrencilerinin diyet takviyelerine ilişkin tutum ve davranışları
  1. Tez No: 728635
  2. Yazar: ESRA KÜLAHLI YONGACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM KAYA CEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma Beslenme ve Diyetetik öğrencilerinin eğitim düzeylerinin artması ile birlikte besin destek ürünlerine yönelik görüş ve tutumlarında meydana gelen değişimleri değerlendirmek amacıyla Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde öğrenim görmekte olan 60 birinci sınıf öğrencisi, 37 son sınıf öğrencisi ve 21 yüksek lisans öğrencisi olmak üzere toplam 118 öğrenci ile yapılmıştır. Veriler tarafımızca hazırlanan veri toplama formu ile yüzyüze ve online olarak gönüllülük esası ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirmesi SPSS 25.0 Windows versiyonu ile yapılmıştır. Öğrencilerin görüşleri ile eğitim düzeyleri arasındaki farklılıklar ki-kare testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the changes in the opinions and attitudes of Nutrition and Dietetics students towards nutritional supplement products with the increase in their nutrition education levels. The study was conducted with the 118 students studying at Yeditepe University at the Nutrition and Dietetic department, and 60 of them are undergraduate first-year students, 37 of them last year students, and 21 of them master students. The data were collected face to face and online voluntarily with the data collection form prepared by us. Statistical evaluation of the data was made with SPSS 25.0 Windows version. The differences between the students' views and nutrition education levels were evaluated using the chi-square test.