Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yemlerinde çay (Camellia sinensis) çiçeği ekstraktının kullanımı üzerine bir araştırma: Büyüme, vücut kompozisyonu ve hematolojik parametreler
A research on the use of tea (Camellia sinensis) flower extract in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) feed: Growth, body composition and hematological parameters
  1. Tez No: 865880
  2. Yazar: ŞEBNEM GÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE ARIMAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yemlerine ilave edilen çay çiçeği (Camellia sinensis) bitkisi ekstraktının (ÇÇE) büyüme performansı, vücut kompozisyonu ve kan parametreleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, başlangıç ortalama ağırlıkları 20,3±0,26 g olan alabalıkların yemlerine 4 farklı konsantrasyonda Kontrol (0 ml/kg), ÇÇE (10 ml/kg, 20 ml/kg ve 40 ml/kg) çay çiçeği ekstraktı ilave edilerek balıklar 87 gün boyunca beslenmiştir. Deneme grupları 3 tekerrürlü olarak planlanmış ve her bir tanka 30 adet balık konularak toplamda 360 adet balıkla çalışma yürütülmüştür. Deneme sonunda en yüksek (CAA) canlı ağırlık artışı (%316,3±0,41) ve en iyi (YDO) yem değerlendirme oranı (1,0±0,04) 10 ml/kg çay çiçeği ekstraktı ilave edilen ÇÇE 10 grupta elde edilmiş ve diğer gruplara göre istatistiksel olarak fark önemli çıkmıştır (P0,05). Kontrol grubuyla kıyaslandığında, çalışmanın 21., 44., 65. ve 87.
Özet (Çeviri)
The effects of dietary tea (Camellia sinensis) flower extract (TFE=ÇÇE) as feed additive on growth performance, body composition and hematological parameters of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) were investigated. For this purpose, tea flower extract in 4 different concentrations (0, 10, 20 and 40 ml/kg) was added to the feed of trout with an initial average weight of 20.3±0.26 g, for 87 days. The experimental groups were planned with 3 replications and 30 fish were placed in each tank and a total of 360 fish were studied. At the end of the experiment, the highest increase in live weight was obtained in the TFE 10 (ÇÇE 10) group in which 316.3±0.41% and 1.0±0.04 feed conversion rate (FCR) and 10 ml/kg tea flower extract was added and the difference was statistically significant compared to the other groups (P0.05).