Türkiye'de 1980 sonrası teşvik tedbirlerinin bölgeler itibariyle dağılımı ve değerlendirilmesi
The Regional dispersion of encouregement precaution and appreciation in Turkey after 1980
  1. Tez No: 72865
  2. Yazar: MURAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Kamu otoritesinin ekonomik sistem içerisinde şartların gerektirdiği durumlara göre, özel sektöre faaliyetlerinde verimliliğim, karlılığım ve fiziki ölçülerini artırmasında yardımcı olmak, ülkenin gereksinim duyduğu ekonomik koşullan yerine getirebilmek, ekonomiyi güçlendirmek, İktisadi rekabette istenilen düzeye ulaşabilmek için çeşitli şekillerde, çeşitli kesim ve sektörlere direkt ya da dolaylı olarak yardım sağlanmasını veya muaflık ve istisnalıklar tanınmasını amaçlayan politikalarının tümüne birden teşvik politikaları denir. Bu teşvik politikalarının amacına ulaşabilmeleri tercih edilen teşvik politikalarının araçlarına ayrı zamanda da etkinliklerine bağlıdır. Günümüzde kızışan ekonomik rekabet içerisinde dünya ülkeleri ile başedebilmek için teşvik politikalarında etkinlik sağlanmalı ve bunlar doğru yerde ve doğru zamanlarda kullanılmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT According to the stations that is necessitated by conditions of public authority in economic system, all of the policies that aims to increase the physical measurements, the decisivity and producttivity of function of provide sector, to fullfill the economical conditions that is required by state to an power economy, to reach the desired level in economic jivaljy to provide help to different parts and sectors in direct and indirectly, to win exemtions and exceptions to same parts and sectors; are called encouregement policies. The fullfillness of the target of this encouregement policies depends on both the selected means of encouregement policies and also the activity of this policies. Nowadays, the challenge with other states of the world in the circumstances of economical jivaljy, the encouregement policy should be activated and also they should be employed in the right station and in the right time.