Kurumsallaşma olgusu (analitik bir yaklaşım)
The Institutionalization phenomenon (an analitical approach)
  1. Tez No: 72867
  2. Yazar: ETHEM DUYGULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUREL ÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
ÖZET Teknik ve sosyal bir olgu olarak örgütlerin incelenmesinde ortaya çıkan teorik çeşitlenme, yeni bir görüş etrafında bütünleşmektedir. Örgütleri kurumsal düzeyde analiz eden bu görüş, kurumsallaşmayı sosyal bir olgu olarak kabul etmektedir. Kurumsal yaklaşımlar, çevrenin örgüt üzerindeki etkilerini analiz ederken, örgütlerin birbirlerine niçin benzediklerine ilişkin varsayımların üzerinde önemle durmaktadırlar. Kurumsallık Teorisi, kurumsallaşmanın öncelikle sosyal içeriği ve“kurumsal çevre içinde benzeşim”üzerinde yoğunlaşmakta ve örgütlerin dış çevrelerine ve diğer örgütlerle ilişkilerinde güç kullanımına (zorlamalara) uyum biçimlerini incelemektedir. Kurumsallaşma, yalnızca çevresel etkilerden dolayı ortaya çıkan bir olgu değildir. Bunun yanında, kurumsallaşma olgusunu açıklayan diğer öğeler de çalışmada algılamaya bağlı olarak belirlenmiştir. Çalışma, iki temel bölüm ile genel değerlendirme ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Birinci bölümün birinci kısmında; kurumsallaşma olgusunun açıklanmasıyla ilgili görüşlere yer verilmiş, ikinci kısımda bu görüşler doğrultusunda çalışmaya ilişkin bir tanım yapılmıştır, ikinci bölüm; iki temel kısımdan oluşmuştur. Birinci kısımda kurumsallaşma olgusunu örgütsel açıdan irdeleyen bir model geliştirilmiştir, ikinci kısımda ise, modele yönelik uygulama ile uygulama yoluyla elde edilen boyutlar ve boyutların analizi yer almıştır. Genel değerlendirme ve sonuç bölümünde de, çalışmanın sonuçlan değerlendirilmiş, bu sonuçlar doğrultusunda öneriler getirilmiştir. Örgütsel analizlerde ortaya çıkan sonuç, kurumsallaşmanın; çevresel öğelerle birlikte, yapısal, teknolojik, kültürel ve özellikle yönetsel öğelerden de etkilendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Theoretical diversity in investigating organizations, which are defined as technical and social phenomena is being integrated around a new approach. This approach which examines organizations at the institutional levels suggests that institutionalization is a social phenomenon. Institutional approaches emphasise the reasons of similarities between institutions while analyzing the influence of the environment on institutions. The theory of institutionalization, first of all, concentrates on the social content of institutionalisation and the“isomorphism in institutional environment”. Institutionalization is not only originates from environmental influences. It can also be defined as a phenomenon shaped by various factors and perceptions. Our study has three parts. The first part is dealing with the basic concepts and definitions. The second part contains the model and the empirical application. The last part concludes the study with further research directions in this field. Organizational analyses show that institutionalization is influenced by structural, technological, cultural and especially managerial factors as well as environmental factors.