Çalışanların stratejik kararlara katılımlarının motivasyon ve iş tatmini üzerindeki etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect of employees' participation in strategic decisions on motivation and job satisfacti̇on
- Tez No: 728671
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, çalışmakta olan bireylerin stratejik karar alma süreçlerine katılımlarının iş tatminleri ve motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Bu araştırmanın örneklemini kolayda örnekleme yöntemine göre seçilen 250 sağlık personeli oluşturmaktadır. Veri analizi yapılırken, parametrik testler, korelasyon, regresyon ve faktör analizi kullanılmıştır. Analizlerin sonucuna göre, çalışanların motivasyonları ve iş tatminleri arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Bu ilişki istatistiksel olarak anlamlılık göstermektedir. Çalışanların motivasyon düzeyleri ile stratejik kararlara katılımları arasındaki ilişkide pozitif yönlüdür ve anlamlılık göstermektedir. Ayrıca stratejik kararlara katılım düzeyi ile iş tatmini arasında da anlamlılık bulunmuş ve pozitif yönlü olduğu saptanmıştır. Yapılan regresyon analizi sonucuna göre; çalışanların stratejik kararlara katılımının çalışanların motivasyonları ve iş tatminleri üzerinde etkisi olduğu da görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between job satisfaction and motivation levels of working individuals' participation in strategic decision making processes. The sample of this research consists of 250 health personnel selected according to the convenience sampling method. Parametric tests, correlation, regression and factor analysis were used for data analysis. According to the results of the analysis, there is a positive relationship between the motivation of the employees and their job satisfaction. This relationship shows statistical significance. There is a positive and significant relationship between the motivation levels of the employees and their participation in strategic decisions. In addition, a significant relationship was found between the level of participation in strategic decisions and job satisfaction and it was found to be positive. According to the results of the regression analysis, it is also seen that the participation of employees in strategic decisions has an effect on employee motivation and job satisfaction.