İstanbul Büyükşehir Belediyesi psikolojik danışmanlık hizmetleri verimlilik analizi
Productivity analysis of psychological consultancy services in Istanbul Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 728672
  2. Yazar: HÜMEYRA YAVUZ ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. AHMET KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin koruyucu ruh sağlığı alanında sunduğu Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri ile bireylerin ruh sağlığının korunmasına ve geliştirilmesine katkı sağlanmasının yanında işletme bakış açısıyla kurum olarak sunduğu hizmetin geliştirilmesi için verimlilik ve etkinliliğinin ortaya konulması da önem taşımaktadır. İstanbul'da önemli bir ihtiyacı karşılayan İBB Psikolojik Danışmanlık Hizmetlerinin verimliliğinin ölçülmesi hizmetin doğru planlanmasını, rasyonel kararlar verilmesini ve sorunların tespit edilip zamanında çözümlenmesine olanak sağlayacaktır. Bu çalışmada hizmet alanların merkezlere ve psikologlara göre dağılımı ile hizmetin verimliliği, terapiyi tamamlama veya terapiyi yarıda bırakma durumu ile hizmetin etkinliği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca hizmetin etkinliğinin Hasta Memnuniyet Anketi sonucu ile müşteri beklenti ve algılamalarıyla karşılaştırması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemi, 2018 ve 2019 yıllarında İBB Psikolojik Danışmanlık Hizmetlerinden faydalanan danışanlardan oluşmuştur. Bu çalışmanın sonucunda terapiye devam eden veya tamamlayanların oranı %42,8 iken terapiyi yarıda bırakanların oranının %57,2 olduğu görülmüştür. Terapiyi yarıda bırakanlar incelendiğinde en fazla terapiyi yarıda bırakan grubun kadınlardan, 18 yaş ve üzeri danışanlardan, evlilerden, çalışmayanlardan ve ilköğretime devam edenlerden oluştuğu görülmektedir. Hasta Memnuniyet Anketi sonucunda verilen olumlu ifadeler değerlendirilmiş ve hasta memnuniyetinin 2018 yılında %92,8 olduğu, 2019 yılında ise %88,1 olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak terapiyi tamamlama veya terapiyi yarıda bırakma durumunun hasta memnuniyetini etkilemediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Psychological Counselling Service provided by Istanbul Metropolitan Municipality in preventive mental health field, contributesvastly in prevention of mental health problems and also improvement of individuals. Therefore it is important to assess the efficacy and effectiveness of these services by using a corporal perspective in order to improve the quality of the service. Measurement of the productivity of İBB Psychological Counseling Service, which plays an important role in mental health area, can give an oppurtunity for appropriate planning, rational decision making, identification and solution of the problems timely. This study attempts to assess the service productivity by comparing the completion of thearapeutic process and dropping out aspects, and investigating the distribution of the clients to the centers and psychologists that provides service, respectively. In addition, to assess the efficiency of the service, the results of the“Patient satisfaction survey”was compared with the clients' expectancy and perceptions. The sample of this study consists of clients who benefited from IBB Psychological Counseling Services in the period 2018-2019. Among them %42,8 of clients stil continue recieveing the service or completed the Process and %57,2 of clients dropped out. Results show that drop outs are mainly consisted of females, clients over 18 years of age, married, unemployed and primary school graduates. Positive expressions of Patient satisfaction survey's results were evaluated and patient satisfaction was determined as 92.8% in 2018, and 88.1% in 2019. As a result, it seems that completed the process or dropped out therapy doesnot affect patient satisfaction.