Türkiye'de yatırımları teşvik edici vergi politikası ve Avrupa Birliği'ne uyumu
Tax policies of investment incentives in Turkey and harmonisation into European Union
- Tez No: 72868
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ B. MUTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Yatırım sağlıklı bir ekonominin önemli bir unsurudur ve hükümetler yatırımları daha fazla teşvik etmek için vergi sisteminde çeşitli düzenlemeler yapmaktadır. Vergi teşviki, yatırımların maliyetini düşüren veya karlılığını artıran vergi oranı, vergi matrahı veya vergi sorumluluğunda bir azalma olarak tanımlanabilir. Vergi teşviklerin amacı yatırım maliyetini düşürmek, finansman gereksinimini hafifletmek ve karlılığı artırmaktır. Vergi teşvikleri, yararlananlar açısından mali yardım, Devlet açısından ise harcama niteliğindedir. Vergi teşvik araçları, ister yatırımın maliyetini düşürmek, ister vergi sonrası gelirini artırmak hedefine yönelsin sonuçta yatırımların sermaye birimi başına karlılığım yükseltir. Vergi teşvikleri ekonominin yeniden yapılandırılmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Vergi teşviklerinin başlıca ekonomik gerekçeleri;“piyasa başarısızlığı”,“makro ekonomik amaçları başarmak”,“yapısal uyumun teşviki”,“uluslararası rekabet gücünün artırılması”v.b.'dir. Türkiye'de yatırımlar 1963'lerden bu yana kalkınma planları kapsamında teşvik edilmektedir. Yıllar boyunca teşviklerin uygulanması değişiklik göstermiş, zaman zaman kapsamı genişletilmiştir. Teşvikler ya doğrudan doğruya kanunlarla veya Bakanlar Kurulu'na yetki verilen hallerde, kararnamelerle düzenlenmiştir. En son olarak VII. Plan döneminde, özel kesim yatırımlarının artırılması için istikrarlı ve güvenilir bir makroekonomik ortam oluşturulması, bu bağlamda, geliştirilecek özendirici ve yönlendirici tedbirlerin uygulanmasında şeffaflık, genellik ve yansızlık ilkerinin temel alınması öngörülmektedir. Ayrıca, Dünya piyasalarına entegre olma ve Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde, dışa açık, rekabet gücü yüksek ve ihracata dönük, hammadde ve insan kaynakları gibi avantajların değerlendirildiği bir sanayi yapısının özel sektör ağırlıklı olarak oluşturulması hedeflenmektedir. Planda sanayide, verimliliğin, kalite ve standardizasyonun geliştirilmesi, esnek üretim sistemlerin ve modern teknoloji kullanımının yaygınlaştırılması, küçük-büyük sanayi bütünleşmesinin sağlanması ve katma değeri yüksek üretim yapısına ulaşması amaçlanmaktadır. Türk vergi sisteminde yatırımların teşvikinde uygulanan başlıca vergi teşvik araçları;“Gümrük Muafiyeti”,“Vergi, Resim, ve Harç İstisnası”,“Yatırım İndirimi İstisnası”,“Finansman Fonu İstisnası”,“Hızlandırılmış Amortisman ve Yeniden Değerleme”. Teşvikler açısından Türkiye üç bölgeye ayrılmıştır:“Gelişmiş Bölgeler”,“Kalkınmada Öncelikli Bölgeler”,“Normal Bölgeler”. Üç ana bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde yatırımları teşvik edici vergi politikasının teorik yönü,, ikinci bölümde Avrupa Birliği'nde vergi teşvik uygulamaları ve üçüncü bölümde ise Türkiye'de yatırımlara yönelik vergi teşviklerinin uygulunması ve uygulamadaki sorunlara ilişkin çözüm önerileri ele alınmıştır. Sonuç bölümünde, teşviklerin sürekli olarak yeniden değerlendirilmesi ve yabancı piyasalara girişi kolaylaştırıcı nitelikte olmasının önemi vurgulanmıştır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investment is a vital component of a healthy economy, and a popular view is that the government should design the tax system to encourage. A tax incentives is defined as a reduction in either the tax rate, the tax base, or the tax liability, which is granted if a specified action is taken by the selected beneficiary. The beneficiary of the tax incentive is a taxpayer who is selected on bass of certain qualifications. Tax incentives that are proffered have as their principal aims to lower the cost of investment, to reduce the need for outside financing, and to increase profitability. Tax incentives are one of the main instruments by which governments attempts to promote investment, export and foreign-exchange-earning activities. There are many reasons put forward in favour of tax incentives to investments:“market failure”,“to achieve macro-economic objectives”,“to encourage structural adjustment”,“to pursue regional objectives”,“to improve the international competitive position of the country”. There are many ways of designing tax incentives:“tax holidays”,“investment allowances”,“tax credits”,“reduced rates of tax”,“incentives aimed at reducing financing costs”. Investments have been receiving encouragement since 1963 in Turkey. Over the years, there have been changes in the implementation of incentives, and on various occasions, the areas of incentive have been broadened. Incentives have been regulated directly by law, and by decree in cases where the cabinet enjoyed the power of decision. In the Seventh Five Year Development Plan Period, Investments geared towards R&D and technological renewal, the development of new employment opportunities, preserving the environment, increased competitiveness for small and medium enterprises and the reduction of regional discrepancies in levels of development and maintaining the structural harmonisation for Customs Union with EU will be supported. By taking into consideration the tax policy and taxation structure of the European Union, the basic strategy with regard to taxation will be to establish a system, which encompasses all economic activities, reduces the level of taxation on production factors, stresses tax on consumption and taxes rental earning from real estate. Tax incentives have been used widely by the Turkish Tax System to stimulate such activities. The main tax incentives in Turkey are;“Customs Exemption”,“Exemptions on Taxes, Fees and Duties”,“Investment Incentive allowance”,“investment Finance Fund”,“Accelerated Depreciation and Re-evaluation”. For the purpose of incentives, Turkey has been divided into three zones:“Developed Regions”,“Regions Enjoying Priority in Development”,“ ”normal regions". In the study have been consisted of three chapters; The first section surveys, explain the theoretical background of tax incentive policies.. In the second chapter, Applications of tax incentives in the European Countries. In the third chapter, Applications and problems and proposals of tax incentives have given summarise. In the final section, contains the results and presenting possible solutions. Instead of the currently available incentives which are not or can not be used, a small number of incentives should be introduced which are applicable, stable, promote opening up to foreign markets.