Cerrahi sonrası beslenme zamanının postoperatif komplikasyonlara etkisi: Bir sistematik derleme ve metaanaliz
The effect of nutrition time on complications after surgery: A systematic review and meta analysis
  1. Tez No: 728714
  2. Yazar: MEDİNE ÖZGE ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Cerrahi geçiren hastalar beslenme durumunu etkileyebilecek birçok fizyolojik ve metabolik değişikliklerle karşı karşıya kalırlar. Bu değişiklikler beslenme yetersizliği olan cerrahi hastaları için daha önemlidir. Yetersiz beslenen hastalarda cerrahi sonrası komplikasyon ve ölüm riski fazladır. Bu çalışma ile cerrahi sonrası ilk 24 saatlik dönemde erken beslenmenin gelişebilecek komplikasyonlara etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Google Scholar, Pub Med, Scopus, Science Direct ve Web of Science, CİNAHL veri tabanlarından 2010-2021 arasında yayınlanan çalışmalar tarandı. Polit ve Beck tarafından önerilen kalite değerlendirme ölçütleri kullanıldı. Değerlendiriciler arası uyum Kappa istatistiği, etki büyüklüğü“Odds Ratio”, çalışmalar arası heterojenlik Cochran'ın Q istatistiği ile hesaplandı. Yayın yanlılığını belirlemede Kendall'ın tau b katsayısı ve huni grafiği kullanıldı. Meta analize dahil edilen çalışmaların etki büyüklüğü ve yayın yanlılığı CMA 3 (Comprehensive Meta Analysis) programı kullanılarak hesaplandı. Bulgular: cerrahi sonrası uygulanan beslenme yöntemi sıklığı genel etki büyüklüğü 1.289 cerrahi sonrası uygulanan beslenme yönteminin anastomoz kaçağı gelişimi için genel etki büyüklüğü 1.673 yara enfeksiyonu gelişimi için genel etki büyüklüğü 0.645, hastanede kalış süresi için genel etki büyüklüğü 1.819, mortalite için yönelik genel etki büyüklüğü 0.960 ,genel komplikasyonlar üzerine etkisine yönelik genel etki büyüklüğü 1.453, bulantı için 1.797, kusma için genel etki büyüklüğü 0.610, albümin düzeyi için genel etki büyüklüğü 1.619 beden kitle indeksi için genel etki büyüklüğü 1.619 değerlerinde pozitif yönlü olduğu belirlendi. Sonuç: Yeterli ve dengeli beslenme; hastanede kalış süresi ve enfeksiyonun azaltılması ve gelişebilecek diğer komplikasyonlar açısından cerrahi hastalarda kilit rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Patients undergoing surgery are faced with many physiological and metabolic changes that may affect their nutritional status. These changes are more critical for surgical patients with nutritional deficiencies. The risk of complications and death after surgery is high in malnourished patients. This study aimed to determine the effect of early nutrition on complications that may develop in the postoperative period. Materials and Methods: Studies published between 2010-2021 from Google Scholar, Pub Med, Scopus, Science Direct and Web of Science, CINAHL databases were searched. Quality assessment criteria recommended by Polit and Beck were used. Inter-rater agreement was calculated by Kappa statistic, effect size“Odds Ratio,”and inter-rater heterogeneity was calculated by Cochran's Q statistic. Kendall's tau b coefficient and funnel plot were used to determine publication bias. The study's effect size and publication bias included in the meta-analysis were calculated using the CMA 3 (Comprehensive Meta-Analysis) program. Results: The overall effect size for the frequency of post-surgical nutrition method 1.289 The overall effect size for the development of anastomotic leakage of the post-surgical feeding method 1.673 The overall effect size for wound infection development 0.645, the overall effect size for hospital stay 1.819, the overall effect size for mortality 0.960 It was determined that the overall effect size for effect on general complications was 1.453, the overall effect size for nausea was 1.797, the overall effect size for vomiting was 0.610, the overall effect size for the albumin level was 1.619, and the overall effect size for the body mass index was 1.619. Conclusion: Adequate and balanced nutrition; plays a key role in surgical patients in terms of length of hospital stay and reduction of infection and other complications that may develop.