Farklı yaşlandırma sürelerinin zirkonya seramiklerin eğilme dayanımına etkisi
Evaluation of different aging times on flexural strength of zirconia ceramics
  1. Tez No: 728728
  2. Yazar: ÖYKÜ SİLMEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TALAY ÇEVLİK, DOÇ. DR. DUYGU KÜRKLÜ ARPAÇAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı miktarda yttria içeriğine sahip Y-TZP seramiklerin farklı kalınlıklara sahip alt gruplarının 1 saat ve 5 saat yapay yaşlandırma sürecinin eğilme dayanımına etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Toplamda 300 adet disk şeklindeki örnek final boyutları 12 mm çap, 0.8 mm ve 1.5 mm kalınlık olmak üzere, DD Bio ZX2 Color, DD Cube One ML, DD Cube X2 ML, IPS e. max ZirCAD Prime ve IPS e. max ZirCAD MT Multi materyallerinden üretildi. Kontrol grupları işleme tabi tutulmazken, deney grupları ISO 13356 standardına göre otoklavda 134 °C, 2 bar basınçta, 1 saat ve 5 saat yaşlandırıldı. Yaşlandırma sonrası SEM ve XRD analizi yapıldı. Biaksiyal eğme testi ile örneklerin eğilme dayanımları incelendi. Çalışmadan elde edilen veriler, Shapiro-Wilk, Levene testi, Varyans Analizi ve Bonferroni testi kullanılarak istatiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Materyallerin ortalama eğilme dayanımı değerleri sırasıyla; DD Bio ZX2 Color, IPS e. max ZirCAD Prime ve DD Cube One ML, IPS e. max ZirCAD MT Multi ve DD Cube X2 ML' dir. IPS e. max ZirCAD Prime ve IPS e. max ZirCAD MT Multi materyallerinde kalınlık artışıyla eğilme dayanımlarında artış gözlendi. Yaşlandırma süresinin artmasıyla DD Bio ZX2 Color materyalinin eğilme dayanımında artış gözlenirken, diğer materyallerin ED değerlerinde anlamlı fark görülmedi. Yaşlanmayla beraber SEM analizinde yüzey bozunmalarında artış izlendi. Sonuçlar: Farklı miktarda yttria içeriğine sahip materyallerin eğilme dayanımlarında istatistiksel fark vardır. Yaşlandırma sürelerinin ve materyal kalınlıklarının Y-TZP seramiklerin eğilme dayanımına etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to investigate the effect of 1 hour and 5 hours artificial aging process on flexural strength of Y-TZP ceramics with different thickness and different amount of yttria content. Materials and Methods: A total of 300 disc-shaped specimens; DD Bio ZX2 Color, DD Cube One ML, DD Cube X2 ML, IPS e. max ZirCAD Prime and IPS e. max ZirCAD MT Multi were produced as final dimentions 12 mm diameter, 0.8 and 1.5 mm thickness. According to ISO 13356 standards, experimental groups were artificially aged at 134 °C, under 2 bar pressure, for 1 hour and 5 hours at autoclave. Control groups were not subjected to any treatment. SEM and XRD analysis were performed. The effect of aging on flexural strength was investigated by biaxial bending test. Datas were analyzed using the Shapiro-Wilk, Levene test, Analysis of Variance and Bonferroni test. Results: The mean flexural strength (FS) values of the materials are DD Bio ZX2 Color, IPS e. max ZirCAD Prime and DD Cube One ML, IPS e. max ZirCAD MT Multi and DD Cube X2 ML respectively. The flexural strengths of IPS e. max ZirCAD Prime and IPS e. max ZirCAD MT Multi materials increased with a increase in the thickness. Flexural strength of DD Bio ZX2 Color was increased with aging time, no significant difference was observed in the FS values of other materials. SEM investigation revealed that with increasing aging time, the surface degradation increased. Conclusions: Significant differences were observed in the flexural strengths of materials with different amounts of yttria content. Aging times and material thickness have an effect on the flexural strength of Y-TZP ceramics.