Preeklamptik ve normotansif gebe kadınlar arasında serum iskemi modifiye albumin düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of serum ischemia modified albumin levels between preeclamptic and normotensive pregnant women
  1. Tez No: 728735
  2. Yazar: ZUHAL DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERBİL ÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: İskemi modifiye albümin (İMA), albumin proteininin oksidatif stres altında oluşan modifiye bir türüdür. Bu çalışmanın amacı sağlıklı ve preeklamptik gebelerde serum İMA düzeyleri değerlendirilerek, preeklampsi, preeklampsi şiddeti ve perinatal sonuçlar ile ilişkisini karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod: Bu prospektif vaka kontrol çalışmasıdır. Çalışmaya 18-45 yaş ve 24.-41. gebelik haftası aralığında bulunan gebeler dahil edilmiştir. 66 preeklampsi tanılı ve 68 sağlıklı olmak üzere toplam 134 gebe çalışmaya dahil edilmiştir ve serum İMA düzeyleri, albümin kobalt bağlama (ACB) testi ile ölçüldü. Bulgular: Preeklampsi grubunda serum İMA (iskemi modifiye albumin) değerleri ortalaması 1.02±0,15 ABSU iken kontrol grubunda 0,93±0,1 ABSU olarak saptanmıştır. Preeklampsi grubunda kontrol grubuna kıyasla serum İMA değerleri ortalaması istatistiksel olarak anlamlı derece yüksek saptanmıştır (p0.98 olarak tespit edildi (AUC: 0,690 %95 GA: 0,600-0,781 p0.98 alındığında sentivite, spesifisite, PPV ve NPV sırası ile %65.15, %64.71, %64.18 ve %65.67 olarak hesaplanmıştır. Sonuç: Preeklampsi hastalarının tanısında ve preeklampsi öngörüsünde serum İMA düzeyleri faydalı yeni bir belirteç olabilir. Ancak serum İMA düzeyleri hastalığı tanıma gücüne karşın hastalığın şiddetine dair fikir vermemektedir. Preeklampsi tanısı ve öngörüsünde serum İMA düzeylerinin kullanılabilmesi için daha geniş kapsamlı, prospektif ve uzun süreli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır
Özet (Çeviri)
Aim: İschemia modified albümin (IMA) is a modified type of albümin protein that occurs under oxidative stress. This study aims to compare level of serum IMA between healthy and preeclamptic pregnancies and to evaluate the relationship of IMA with preeclampsia, preeclampsia severity and perinatal outcomes. Materials and Methods: The study was designed as prospective case-control study. A total of 134 pregnant women between the ages 18-45 years and between 24-41 gestational week participated. The patients included in the study were divided into 2 groups as patients diagnosed with preeclampsia and healthy pregnant women. Serum İMA levels were measured in 66 preeclamptic pregnant and 68 healthy pregant women by the Albumin Cobalt Binding (ACB) test. Results: Mean of serum IMA values were found to be 1,02±0,15 ABSU in the preeclampsia group and 0,93±0,1 ABSU in the control group. The mean serum IMA values were found to be statistically sinificantly higher in the preeclampsia group compared to the control group (p0.98 (AUC: 0.690 95% CI: 0.600-0.781 p0.98 was taken to predict hypertensive diseases, the sensitivity, specificity, PPV and NPV were calculated as 65.15%, 64.71%, 64.18% and 65.67%, respectively. Conclusion: Serum IMA levels may be a useful new marker in recognizing and predicting preeclamptic patients. However, despite the power of recognizing the disease, serum IMA levels do not give an idea about the severity of the disease. More comprehensive, prospective and long-term studies are needed in order to use serum IMA levels in the diagnosis and estimation of preeclampsia