Çağdaş eğitim yapılarının temel tasarım prensipleri kapsamında incelenmesi
Examination of contemporary educational structures in the scope of basic design principles
- Tez No: 728738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNANÇ IŞIL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı teoride öğretilen temel tasarım kavramlarının pratikte nasıl kullanıldığı ve etkilediğini göstermektir. Tasarım eğitimi alan öğrencilere, eğitmenlere, tasarımcılara ve ilgili kitleye yeni kaynak sağlamaktır. Bu sayede öğrencilerin yaratıcı düşüncelerini geliştirebilmek amaçlanmaktadır. İçerikte ise temel tasarım kavramları, uygulama çözümleri ve yaşamda kullanılması ele alınarak teorik-pratik ilişkisi analiz edilmektedir. Nitekim“temel tasarım eğitiminde öğretilen kavramlar, mekân tasarımlarında nasıl kullanılmıştır/kullanılmalıdır.”sorusuna bir nevi cevap niteliğindedir. Bu bağlamda temel tasarım prensipleri doğrultusunda tasarlanan ve sürdürülebilirlik, yeşil bina ve son teknolojiler kullanılarak inşa edilen çağdaş eğitim yapılarından iki rol model okul seçilerek analizler yapılmıştır. Çalışma sırasında yöntem olarak doküman/derleme çalışması, fotoğraf çekimi ve konferans dinletisi gibi veriler toplanmıştır. Tez sürecinde tasarım kavramı, onun disiplinlerarası olan yaklaşımı ve eğitimi üzerinde durulmuş, sonrasında temel tasarım kavramları ve tasarım ilkeleri başlıklar halinde ele alınıp örneklerle analiz edilmiştir. Bölüm sonunda ise analiz edilen bu eğitim yapılarını, tasarım ilkeleriyle ilişkilendirmek suretiyle yeni değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışma sonunda da temel tasarım kavramlarının soyut bir halde kalmadığı, esas amaçla daima ilintili olduğunun önemi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to show how basic design concepts taught in theory are used and affected in practice. It is to provide new resources to design students, trainers, designers and relevant audience. In this way, it is aimed to develop creative thoughts of students. In the content, theoretical-practical relationship is analyzed by considering basic design concepts, application solutions and their use in life. As a matter of fact, it is a kind of answer to the question of“how the concepts taught in basic design education were/should be used in space designs.”In this context, two role model schools from modern education structures were selected and analyzes were made based on the basic design concepts. During the study, data such as literature review, photographing and conference listening were collected as a method. In the thesis process, the concept of design, its interdisciplinary approach and education were emphasized, then the basic design concepts and design principles were discussed under headings and analyzed with examples. At the end of the chapter, new evaluations were made by associating these analyzed educational structures with design principles. At the end of the study, it was emphasized that the basic design concepts do not remain in an abstract state, but are always related to the main purpose.