Barack Obama döneminde Amerika'da sosyal politikanın dönüşümü
Transformation of social policy in the United States of America during Barack Obama era
  1. Tez No: 728740
  2. Yazar: ONUR TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAĞLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
19. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan ve o dönemde daha çok çalışma hayatındaki anlaşmazlıkları ve sorunları konu edinen sosyal politika zaman içinde genişleyerek farklı bir anlam kazanmıştır. Günümüzde sosyal politika toplumun geniş kesimlerini ilgilendiren sosyal güvenlik, sağlık, eğitim, konut, çevre, yerleşim sorunları gibi sorunları ele alan bir disiplin haline gelmiştir. Sosyal politika, bu yönüyle siyasette önemli bir alan olmuştur. Sosyal politika uygulamalarının ülkeler açısından benzerlikleri olduğu gibi farklılıkları da bulunmaktadır. Amerika'da sosyal politikanın gelişimi çeşitli Batılı ülkelerden farklı bir süreç izlemiştir. Amerikan tarihinde sosyal politika açısından çeşitli dönüm noktaları bulunmaktadır. Amerika'da bazı dönemlerde sosyal politika uygulamalarının geliştiği bazı dönemlerde ise gelişmenin yavaşladığı görülmektedir. Bu yönüyle bakıldığında, bu araştırmada Barack Obama döneminin Amerikan siyasetinde sosyal politika açısından önemli bir dönüm noktası oluşturup oluşturmadığı ve sosyal politikanın hangi alanlarında bu dönüşümün başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği sorunsalı ele alınmıştır. Araştırma kapsamında literatürden yararlanılarak Obama dönemindeki sosyal politikalar incelenmiştir. Obama döneminde başarılı olan sosyal politika uygulamaları olduğu gibi başarısız olan sosyal politika uygulamaları da bulunmaktadır. Obama'nın ekonomik krizden çıkış, yoksulluğu ve işsizliği azaltma konularında başarılı olduğu görülmektedir. Asgari ücret ve gelir dağılımı konularında başarılı olamadığı sonucuna ulaşılmaktadır. Ayrımcılığı önlemeye yönelik politikalarda özellikle de Afrikalı Amerikalılara yönelik ayrımcılığın önlenmesinde yine başarılı olamamıştır. Dezavantajlı gruplara yönelik politikalarda göçmenlerin durumlarını düzeltmeye yönelik önemli adımların atıldığı ancak kalıcı bir çözümün elde edilemediği görülmektedir. Sağlık alanında dönüşüm için çok önemli adımların atıldığı ancak kısmi bir başarı elde edildiği anlaşılmaktadır. Bu çerçevede Obama dönemi sosyal politika açısından bir dönüm noktası oluşturmamıştır. Genel olarak sosyal politika uygulamaları açısından kısmi bir başarı söz konusudur.
Özet (Çeviri)
Social policy, which arose in the second half of the 19th century, was more about disagreements and problems in working life has gained a different meaning by expanding over time. Today, social policy has become a discipline that adresses the issues such as social security, health, education, housing, environment and settlement concerning the large segments of society. Social policy has been an important field for politics in this respect. Social policy practices have similarities as well as differences regarding countries. The development of social policy in America has followed a different process from various Western countries. There are several milestones in American history in terms of social policy. In some periods the development of social policy practices has accelerated and in some periods the pace of development has slowed. From this point of view, this study focused on the question of whether the Barack Obama era marked a significant milestone in American politics in terms of social policy, and in which areas of social policy this transformation was successfully achieved. Within the scope of the research, social policy practices have been analyzed through the literature review. Although there were social policy practices that succeeded, there were social policy practices that failed during Obama administration, as well. Obama seems to have succeeded in getting out of the economic crisis, reducing poverty and unemployment. It is concluded that Obama administration has not been triumphant on the issues of minimum wage and income distribution. Obama administration has not been successful in policies aimed to prevent discrimination, especially against African Americans. It appears that significant steps have been taken in policies towards disadvantaged groups in order to fix the plight of immigrants but a lasting solution has not been achieved. It is understood that crucial steps have been taken for transformation in the field of healthcare; however a partial success has been achieved in this field. In this context, Obama era had not constituted a milestone in terms of social policy. In general, it is concluded that there is a partial success in terms of social policy practices.