Bazı bakteriyel formulasyonların hıyarda patojen olan fusarium türlerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of some bacterial formulations on phatogenic fusaium species of cucumber plants
  1. Tez No: 728757
  2. Yazar: ÇAĞAN ÇAVDAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Ziraat, Microbiology, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Örtü altı ve açıktaki hıyar yetiştiriciliğinde görülen en büyük sorunlardan bazıları Fusarium solgunluğu ve Fusarium kök çürüklüğü hastalıklarıdır. Bu çalışmanın amacı, yararlı bakteriler kullanarak Fusarium solgunluğu hastalığı etmeni Fusarium oxysporum f. sp. cucumerinum (FOC) ve Fusarium kök çürüklüğü hastalığı etmeni Fusarium oxysporum f. sp. radicis-cucumerinum (FORC)'un bitkide oluşturdukları hastalığı engelleme ve bitki gelişimini artırma (PGPR) potansiyellerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla farklı inokulum kosnantrasyonlarında hastalıklı hale getirilmiş hıyar bitkilerinin, EÜ Ziraat Fakultesi Bitki Koruma Bölümü stoklarında bulunan, daha önce yararlılığı kanıtlanmiş bakteriler ile teksel ve kombinasyon olarak denendiği saksı çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar kapsamında ve Pa83 izolat no'lu Pantoea agglomerans ve Pf112 izolat no'lu Pseudomonas flouroscence formulasyonlarının FOC gelişimini 108 cfu/ml dozunda sırasıyla, %82 ve 70 oranında engellemesi sonucunda en başarılı bulunup bu iki biyoformulasyonun üç farklı dozunun (107, 108 ve 109 cfu/ml) teksel ve kombinasyon şeklinde denenmesine karar verilmiştir. Kombinasyon olan 83+112 nolu biyopreperatlar 107 cfu/ml konsantrasyonda denendiğinde, FOC'un iki farklı spor yoğunluğunda da pozitif kontrolden istatistiksel olarak farklı grupta yer alarak pozitif kontrole göre Fusarium solgunluğunu %33-78 oranında engellemeyi başarmıştır. Bununla birlikte biyoformulasyon uygulamalarının FORC'a karşı beklenen bir etki gösteremediği ve başarısız olduğu anlaşılmaktadır. Sonuç olarak, çalışmada kullanılan yararlı bakteri formulasyonlarının bitkide farklı mekanizmaları kullanarak hastalığı engelleme konusunda başarılı sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fusarium wilt and Fusarium root rot diseases are some of the biggest problems in greenhouse and open cucumber farming. The aim of this study is to investigate the potential of Fusarium wilt disease agent Fusarium oxysporum f sp cucumerinum (FOC) and Fusarium root rot disease agent Fusarium oxysporum f sp radicis-cucumerinum (FORC) to prevent disease and increase plant growth (PGPR) by using beneficial bacteria. For this purpose, pot studies in which diseased cucumber plants in different inoculum concentrations were inoculated individually and in combination with bacteria found in the stocks of Plant Protection Department, the usefulness of which were showed before, were carried out. Within the scope of these studies, Pa83 isolate of Pantoea agglomerans and Pf112 isolate of Pseudomonas flouroscence were found to be the most successful as they inhibited FOC development at a dose of 〖10〗^8cfu per ml by 82% and 70%, respectively. After this, it was decided to try three different doses (〖10〗^7, 〖10〗^8 and 〖10〗^9 cfu per ml) of these two bioformulations individually and in combination. When the combination biopreperates 83+112 were tested at a concentration of 〖10〗^7 cfu per ml, they were able to prevent Fusarium wilt by 33-78% compared to the positive control by being in a statistically different group from the positive control in two different spore intensities of FOC. However, it is understood that bioformulation applications could not show an expected effect against FORC and failed. As a result, it was observed that the beneficial bacteria formulations used in the study achieved successful results in preventing the disease by using different mechanisms in the plant.