Bodrum'un tarihi gelişiminde öne çıkan kültürel peyzaj mekanları üzerine bir araştırma
A research on cultural landscape locations prominent in the historical development of Bodrum
- Tez No: 728764
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE GÜLGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, kent kimliği kavramının incelenmesi, kent kimliğini oluşturan temel faktörlerin analiz edilmesi ve Bodrum'un sahip olduğu tarihi mekanlar ile geleneksel evlerinin kent kullanıcıları üzerindeki etkisinin ortaya konulmasıdır. Sonuç olarak Bodrum kent kimliğinin oluşumunda Bodrum'un sahip olduğu tarihi kentsel peyzajların önemli bir yer tuttuğu; kent kullanıcıları bazında ise tarihi kentsel mekanların ve peyzajların kent kimliğini oluşturmada önem arz ettiği görülmektedir. Kentin tarihi yapılarının yanı sıra kentin mimari yapılarından Sakız tipi evlerin de kent kimliğinin oluşumunda önemli bir yere sahip olduğu; bu kapsamda kent mimarisinin kent kimliğinin bir yapı taşı olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the concept of urban identity, to analyze the basic factors that make up the urban identity, and to reveal the effects of Bodrum's historical places and traditional houses on city users. As a result, the historical urban landscapes of Bodrum have an important place in the formation of Bodrum's urban identity. On the basis of urban users, it is seen that historical urban spaces and landscapes are important in creating urban identity. In addition to the historical buildings of the city, Chios type houses, one of the architectural structures of the city, have an important place in the formation of the city identity. In this context, it is concluded that urban architecture is a building block of urban identity.