Sıçanlarda oluşturulan fokal serebral iskemi ve reperfüzyon modelinde insan trofoblast progenitör hücrelerinin beyindeki glukoz transport mekanizmasına etkileri
- Tez No: 728765
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN TÜRKAY KORGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız, sıçanlar ile oluşturulan fokal serebral iskemi (FSİ) ve reperfüzyon modeli sonrasında insan trofoblast progenitor hücre (iTPH) enjeksiyonunun sıçanların beynindeki glukoz transport mekanizması ve glukoz metabolizmasını nasıl etkilediğini belirlemektir. Bu mekanizmalara bağlı olarak iTPH'ler ile alternatif bir hücresel tedavi yönteminin geliştirilmesi konusunda literatüre katkı sağlamaktır. Yöntem: Wistar sıçan beyinlerinde geçici orta serebral arter tıkanıklığı ile FSİ-reperfüzyon modeli oluşturulmuştur. Sıçanların kuyruk venlerinden iTPH enjekte edilip hayvanlar sakrifiye edilerek dokuları üzerinde analizler gerçekleştirilmiştir. GLUT1, GLUT3, GLUT4, IR ve IGF-1R protein miktarlarının FSİ durumunda ve iTPH enjeksiyonuyla birlikte nasıl değiştiği Western Blot analizleri ile incelenmiştir ve ekspresyonları immünofloresan yöntemi ile gösterilmiştir. Bulgular: GLUT1, GLUT3 ve GLUT4 protein miktarları FSİ 1. günde artış gösterirken, FSİ'nin ilerleyen günlerinde sham gruplarına benzer protein miktarına sahiptirler. FSİ-iTPH 3. günde ise FSİ 3. gün gruplarına göre azaldıkları tespit edilmiştir. GLUT1 ve GLUT4 proteinlerinin FSİ-iTPH 11. günde FSİ-11'inci gün ile benzer miktarda olduğu belirlenmiştir. GLUT3 proteini ise FSİ-iTPH 11. günde FSİ-11. güne kıyasla daha fazla miktardadır. IR protein miktarı FSİ 3. günde azalırken, FSİ 11. günde artış göstermiştir. Ancak FSİ 11. günde sham gruplarına göre düşük seviyededir. iTPH enjeksiyonu ile birlikte IR protein miktarı FSİ gruplarına göre artmıştır. IGF-1R protein miktarı FSİ 1. günde artarken, FSİ'nin ilerleyen günlerinde sham gruplarına yaklaşmıştır ve iTPH enjeksiyonu ile birlikte FSİ gruplarına kıyasla artış göstermiştir. GLUT1, GLUT3, GLUT4, IR ve IGF1R için gerçekleştirilen immünofloresan boyanmaları bu sonuçları destekler niteliktedir. Sonuç: FSİ durumunda beyindeki glukoz transport mekanizması ve glukoz metabolizması etkilenmektedir. iTPH'ler FSİ durumunda beyindeki glukoz transportunu ve metabolizmasını düzenleyebilirler.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim in this study is to determine the changes in glucose transport mechanism and glucose metabolism after human hTPC injection to ischemic rats to develop an alternative cellular therapy method with hTPCs and to contribute to the literature on this subject. Method: The FCI-reperfusion model was established with temporary MCAO on the brains of Wistar rats. After hTPCs injection from the tail veins of rats, animals were sacrificed and analyzes were performed on their tissues. The amounts of GLUT1, GLUT3, GLUT4, IR, and IGF-1R proteins after FSİ and hTPCs enjection were examined by Western Blot analysis and the expression intensities were shown by immunofluorescence method. Results: While the protein amounts of GLUT1, GLUT3 and GLUT4 increased on FSI-1st-day, they approached to the sham groups in the following days of FSI. On FSI-hTPC-3rd-day, they decreased compared to FSI-3rd-day groups. The amounts of GLUT1 and GLUT4 on the day 11 of FSI-hTPC were similar to FSI-11th-day groups. The amount of GLUT3 protein was higher on the day 11 of FSI-hTPC compared to FSI-11th-day group. While the amount of IR protein decreased at FSI-3rd-day, it increased at FSI-11th-day. However, it was lower compared to sham groups. With hTPC injection, the amount of IR protein increased compared to FSI groups. While the amount of IGF-1R protein increased on the 1st day of FSI, it approached sham groups in the following days of FSI. With hTPC injection, the amount of IGF-1R increased compared to FSI groups. Immunofluorescence staining for GLUT1, GLUT3, GLUT4, IR and IGF1R supported these results. Conclusion: In the FCI state, glucose transport mechanism and glucose metabolism in the brain are affected. hTPCs can regulate glucose transport mechanism and the glucose metabolism of the brain in the FCI state.