Behçet Çelik'in hayatı, sanatı ve hikâyeleri üzerine bir inceleme
A study of Behçet Çelik's life, art and storys
- Tez No: 728766
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JALE GÜLGEN BÖRKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Behçet Çelik, 1990'lı yıllardan itibaren Türk edebiyatında hikâye, roman, deneme alanlarında adından söz ettirmeye başlamış bir yazardır. Yazdığı eserlerde kendine özgü kullandığı üslubu ve tekniği onu farklı kılmıştır. Eserlerinde günlük yaşamın herhangi bir kesitini ortamdan kaynaklanan izlenimlerle ifade ederek açıklar. Bu çalışmada, Türk Edebiyatı'nın çağdaş hikâyecilerinden biri olan Behçet Çelik ve onun hikâye kitapları üzerinde durulmuştur. Hikâyeleri Şerif Aktaş'ın“Anlatma Esasına Bağlı Edebi Metinlerin Tahlili”eserindeki tahlil ve değerlendirme metotlarına tabii tutulmuştur. Elde edilen bilgilerden hareketle değerlendirmeler yapılmış, çalışmaya zenginlik katacak yorumlarda bulunulmuştur. Behçet Çelik'in“Hayatı, Sanatı ve Hikâyeleri Üzerine Bir İnceleme”adlı bu tezin birinci bölümünde; Behçet Çelik'in hayatı, sanat anlayışı ve eserlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde; hikâye kitapları kronolojik sıra takip edilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Behçet Çelik is an author who has his name rather frequently mentioned in the areas of stories, novels and essays in Turkish literature since 1990s. The unique style and technique he used in his works made him different. In his works, he explains any slice of daily life by expressing the impressions arising from the environment. In this study, Behçet Çelik, one of the modern storytellers in Turkish Literature, and his story books are dwelt on. His stories are subjected to the analysis and evaluation methods in Şerif Aktaş's“Analysis of Literary Texts Based on Narration”. Based on the obtained information, evaluations were carried out and comments were made to enrich the study. The first section of this thesis titled“A Study of Behçet Çelik's Life, Art and Works”includes the life, sense of art and works of Behçet Çelik. In the second part; The story books were analyzed in chronological order.