Özel tip bir yolcu otobüsünün yanal davranışının iyileştirilmesi
Roll behaviour improvement of a special type of passenger bus
  1. Tez No: 728783
  2. Yazar: EZGİ ZEYNEP SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT TOPAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez kapsamında, havaalanlarında yolcu taşıma amacıyla kullanılacak bir apron otobüsünün, yanal ivme altındaki yalpa eğiliminin azaltılması için gerçekleştirilmiş tasarım ve saha testleri çalışmaları özetlenmiştir. İlk olarak, seçilen karşılaştırma taşıtına uygulanan testler sonucunda, tasarım hedefleri belirlenmiştir. Ardından oluşturulan ön prototip taşıt üzerine, test verileri toplamak için gerekli sensörlerin enstrümantasyonları yapılmış, taşıtın yalpa davranışına ait test dataları toplanmıştır. nCode Glyphworks ticari yazılımı kullanılarak ön prototip taşıttan toplanan ham test dataları işlenmiş ve değerlendirilebilir test dataları elde edilmiştir. Adams/Car™ programında oluşturulmuş sanal çoklu cisim dinamiği tam taşıt modeli ile ön prototipten elde edilen test verileri ilişkilendirilerek sanal model doğrulanmıştır. Bu model ile yapılan analizler sonucunda karşılaştırma çalışmasından elde edilen tasarım girdilerine göre, taşıtın yalpa karakteristiğini iyileştirecek tasarım değişiklikleri belirlenmiştir. Taşıtın yalpa davranışının iyileştiren tasarım değişiklikleri geliştirme prototipine uygulanarak reel testler tekrarlanmış ve yapılan iyileştirme doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design improvement and field test studies carried out to reduce the roll tendency under lateral acceleration of an apron bus to be used for passenger transport at airports are summarized. First, the target roll characteristic was determined as a result of the tests applied to the selected reference vehicle. In the second stage, test data of the roll behavior of the vehicle were collected from the prototype vehicle. Using these data processed using nCode Glyphworks commercial software, a validated virtual model of the bus was obtained by applying it to the Adams/Car™ based Multibody Systems (MBS) model of the vehicle. As a result of the analyzes made with this model, the design changes that should be made in the front suspension of the vehicle were determined in order to improve the roll characteristic. Among these, it has been seen that installing anti-roll bars on the front axle of the vehicle is a more suitable solution. Field tests have shown that the chosen solution can reduce the roll tendency of the prototype vehicle by 42% compared to the initial design.