Bağımsız denetim kalitesi boyutları ile kilit denetim konuları ilişkisi: BİST 100 endeksinde işlem gören işletmeler üzerine bir araştırma
The relationship between dimensions of audit quality and key audit matters: A study on companies listed in the BIST 100 index
  1. Tez No: 903036
  2. Yazar: DİLEK ÇARDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN GÜNGÖR TANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bağımsız denetim standartları, denetim süreçlerinin kalitesini güvence altına almada ve dolayısıyla ekonomik sistemin istikrar ve güvenilirliğini sağlamada önemli bir rol oynamaktadır. Bağımsız Denetim Standardı (BDS) 701“Kilit Denetim Konularının Bağımsız Denetçi Raporunda Bildirilmesi”nin oluşturulma amacı, bağımsız denetim raporlarının şeffaflığını ve iletişim değerini artırmaktır. Bu standart, denetçilerin mesleki muhakemelerine dayanarak belirledikleri kilit denetim konularının denetçi raporlarında açıklanmasına ilişkin ilke ve kuralları içermektedir. Kilit denetim konuları, denetçilerin mesleki muhakemelerine göre belirledikleri konular olmasından dolayı çeşitli faktörlerden etkilenebilirler. Bu konuların bağımsız denetçi raporlarında açıklanması sürecinin etkin bir şekilde yönetilmesi, denetim raporlarının şeffaflığını artırarak denetim kalitesine olumlu katkılar sağlamaktadır. Dolayısıyla kilit denetim konularını etkileyen faktörlerin tespit edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, bağımsız denetim kalitesine ilişkin bazı göstergelerin BDS 701 standardı kapsamında denetçi raporlarında yer alan kilit denetim konuları üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkilerini belirlemektir. Başka bir ifadeyle, bu çalışma, denetim kalitesiyle ilgili belirli faktörlerin, kilit denetim konularının belirlenmesinde nasıl etkili olduğunu analiz etmektedir. Bu bağlamda çalışmanın veri setini Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksindeki işletmelerin bağımsız denetçi raporlarından ve faaliyet raporlarından elde edilen veriler oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda verilerin test edilmesi için Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılmıştır. Analiz sonucu elde edilen bulgulara göre; denetim şirketi büyüklüğü ile kilit denetim konuları arasında negatif anlamlı; denetlenen işletmedeki denetim komitesi ile kilit denetim konuları arasında pozitif anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Bununla birlikte denetim şirketi büyüklüğü ile aracı değişken olarak belirlenen denetim komitesi arasında pozitif anlamlı ilişki bulunmuştur. Denetçinin sektör uzmanlığı ile denetim komitesi arasında ise negatif anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca, denetim şirketi büyüklüğü ve denetim ücreti değişkenlerinin, denetim komitesi aracılığıyla, kilit denetim konuları üzerinde pozitif anlamlı ilişkisi olduğu görülmektedir. Denetçinin sektör uzmanlığının ise denetim komitesi aracılığıyla, kilit denetim konuları üzerinde negatif anlamlı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Independent audit standards play an important role in ensuring the quality of audit processes and, consequently, in maintaining the stability and reliability of the economic system. The purpose of Independent Auditing Standard (IAS) 701“Communicating Key Audit Matters in the Independent Auditor's Report”is to enhance the transparency and communication value of independent audit reports. This standard includes principles and rules regarding the disclosure of key audit matters, which are determined based on the auditors' professional judgment, in audit reports. Since key audit matters are determined according to the auditors' professional judgment, they can be influenced by various factors. Effectively managing the process of disclosing these matters in independent auditor reports contributes positively to the quality of the audit by increasing transparency. Therefore, identifying the factors that influence key audit matters is of great importance. The primary aim of this study is to determine the direct and indirect effects of certain indicators of audit quality on key audit matters disclosed in auditor reports within the scope of IAS 701. In other words, this study analyzes how certain factors related to audit quality affect the determination of key audit matters. In this context, the dataset of the study consists of data obtained from the independent auditor reports and annual reports of companies listed in the Borsa Istanbul (BIST) 100 index. Structural Equation Modeling (SEM) was used to test the data in line with the study's objective. According to the findings obtained from the analysis, a negative significant relationship was found between the size of the audit firm and key audit matters, while a positive significant relationship was identified between the audit committee of the audited company and key audit matters. Additionally, a positive significant relationship was found between the size of the audit firm and the audit committee, which was determined as a mediating variable. A negative significant relationship was found between the auditor's industry expertise and the audit committee. Furthermore, the variables of audit firm size and audit fee were found to have a positive significant relationship with key audit matters through the audit committee. It was also determined that the auditor's industry expertise has a negative significant effect on key audit matters through the audit committee.