Erkek hentbolcularda uygulanan sekiz haftalık fonksiyonel kuvvet antrenmanlarının fiziksel uygunluk parametreleri ve anaerobik güç üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of eight-week functional strength training applied to male handball players on physical fitness parameters and anaerobic power
- Tez No: 728834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı; Üniversitelerarası Erkek Hentbol 1.liginde oynayan hentbolcuların sezon öncesi sekiz haftalık fonksiyonel kuvvet antrenman uygulaması sonrası bazı fiziksel uygunluk parametrelerine ve anaerobik güç üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya 2020-2021 sezonunda Üniversitelerarası Erkek Hentbol 1.Lig'inde mücadele eden 40 erkek hentbolcu gönüllü olarak yer almışlardır. Deney grubu hentbolcuların (n=20) yaş ortalamaları 20,05 ± 1,99 yıl; boy uzunluğu 185,30 ± 7,09 cm ve vücut ağırlığı80,57 ± 11,96 kg' ve kontrol grubu basketbolcuların (n=16) yaş ortalamaları 21,00 ± 1,65 yıl; boy uzunluğu 182,85 ± 7,84 cm ve vücut ağırlığı; 82,03 ± 15,53 kg' dır. Araştırmada sekiz haftalık süreçte ilk ve son haftalarda“boy uzunluğu”,“vücut ağırlığı”, "5 metre'', ''10 metre'', ''15 metre'', ''20 metre'', ''25 metre' sürat, sağlık topu fırlatma, durarak uzun atlama, 1 dakika mekik ve şınav, dikey sıçrama, 25 metre V Cut (kat) sürat ve wattbike pro bisiklet üzerinde 6-30 sn anaerobik güç değerleri tespit edilmiştir. Antrenman periyodu iki ay (8 hafta), haftada da altı gün günde de 2 saat olarak programlandı. Kuvvet antrenman yüklenme şiddetleri araştırmada yer alan katılımcıların 1 Maksimum tekrar (1RM) değerleri belirlendikten sonra haftalık yüklenme şiddetlerine göre dizayn edildi. Antrenman içerikleri uygulatıcı tarafından temel program esas alınarak hentbol branşına özgü driller farklı varyasyonlar ile araştırmada yer alan katılımcılara uygulatılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (17.0) paket programında Karışık Ölçümlerde ANOVA için gerekli varsayımlar kontrol edilmiş ve analizin yapılması uygun görülmüştür. yapıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to examine the effects of handball players playing in the Intercollegiate Men's 1st League on some physical fitness parameters and anaerobic power after eight weeks of pre-season functional strength training. Forty male handball players competing in the Intercollegiate Men's Handball 1st League in the 2020-2021 season voluntarily took part in the research. The mean age of the handball players in the experimental group (n=20) was 20.05 ± 1.99 years; height 185.30 ± 7.09 cm and body weight 80.57 ± 11.96 kg' and the mean age of the control group basketball players (n=16) was 21.00 ± 1.65 years; height 182.85 ± 7.84 cm and body weight; It is 82.03 ± 15.53 kg. In the eight-week period, in the first and last weeks,“height”,“body weight”,“5 meters”,“10 meters”,“15 meters”,“20 meters”,“25 meters”sprint, medicine ball throwing, standing long jump, 1 minute sit-ups and push-ups, vertical jump, 25 meters V Cut (floor) sprint and 6-30 seconds anaerobic power values were determined on the wattbike pro bike. The training period was scheduled for two months (8 weeks), six days a week, and 2 hours a day. Strength training loading intensities were designed according to the weekly loading intensities of the participants after determining the 1 maximum repetition (1RM) values of the participants in the study. The training contents were applied to the participants in the research with different variations of drills specific to the handball branch based on the basic program by the practitioner. In the evaluation of the data, the necessary assumptions for ANOVA in Mixed Measures in the SPSS (17.0) package program were checked and it was deemed appropriate to perform the analysis. done.